اگر شما هم مدیریت یک سایت را بر عهده دارید. احتمالا تا به حال شده است که به فکر ایجاد بخشی برای ورود کاربران سایت خود افتاده باشید.

به عنوان مثال فرض کنید شما سایتی آموزشی و مبتنی بر وردپرس دارید و می خواهید افراد تنها پس از آنکه در سایت شما عضو شدند؛ بتوانند مقالات آموزشی شما را بخوانند. در این صورت ابتدا لازم است فرمی برای ثبت نام و ورود کاربران خود طراحی و در بخشی از سایت خود قرار دهید و بعد از آن هم باید به ایجاد بخشی برای مدیریت کاربران خود بپردازید.

اما راه حلی بسیار آسان تر و در عین حال حرفه ای نیز وجود دارد.

Theme My Login نام افزونه ای برای وردپرس است که به راحتی تمامی امکانات لازم برای داشتن بخش عضویت و ورود به سایت را در اختیار شما قرار می دهد. در ادامه پس از معرفی این افزونه به آموزش کامل تنظیمات و بخش های آن خواهیم پرداخت.

برای مشاهده توضیحات بیشتر افزونه Theme My Login کلیک کنید

معرفی و آموزش کامل افزونه Theme My Login

در ابتدا افزونه را نصب و سپس فعال سازی می کنیم. با فعال شدن افزونه در نگاه اول، تنها گزینه ای تحت عنوان TML به منو وردپرس شما افزوده می شود.

Theme-My-Login (1)

اما اینطور نیست! چرا که بخش های زیادی از این افزونه به طور معمول و پیش فرض غیرفعال است؛ و اگر شما تمایل به استفاده از آن ها داشته باشید باید آن ها را فعال کنید.

حال در ابتدا به بررسی کلی این افزونه می پردازیم و پس از آن افزونه را با دیدی جزیی تر بررسی و آموزش می دهیم.

در بخش مدیریت وردپرس با کلیک بر روی گزینه TML وارد صفحه ای مانند تصویر زیر خواهیم شد.

Theme-My-Login (2)

این بخش که  general نام دارد؛ همانطور که از اسمش مشخص است مربوط به تنظیمات اصلی افزونه می باشد و در واقع این صفحه خود بخش مدیریتی محسوب می شود چرا که شما با فعال و یا غیر فعال کردن گزینه های موجود در این صفحه می توانید ماژول های خاصی را به افزونه اضافه و یا کم کنید.

اولین گزینه این صفحه Stylesheet نام دارد که برای فعال و یا غیر فعال کردن سبک ورود به سایت توسط این افزونه است.

همچنین شما به کمک گزینه Login Type هم خواهید توانست تعیین کنید که در هنگام ورود، کاربران بتوانند از ایمیل خود هم، به جای نام کاربری استفاده کنند و یا خیر.

اما بخش سوم که مهم ترین بخش در این صفحه است Modules نام دارد. شما در این بخش با فعال و یا غیرفعال کردن گزینه ها می توانید ماژول هایی از افزونه TML را فعال یا غیرفعال کنید.

Theme-My-Login (3)

Enable AJAX: با فعال کردن این گزینه می توانید باکس فرم جستجوی خودتان را به حالت ایجکس درآورید.

به عبارتی ایجکس ترکیبی نامتقارن از جاوا اسکریپت و XML است که در هنگام اعمال تغییرات کل صفحه رفرش نمی شود و فقط قسمتی که دچار تغییر شده رفرش خواهد شد. برای اطلاعات بیشتر در مورد اجکس می توانید به مطلب ” آموزش استفاده از Ajax در وردپرس ” مراجعه کنید.

Enable Custom E-mail: این گزینه تکمیل کننده بخش فعال سازی ایمیل در فرم است، اگر این بخش را انتخاب کنید باید تنظیمات مربوط به قسمت دوم را هم حتما انجام دهید و آدرس ایمیل خود را نیز ثبت کنید.

Enable Custom password: انتخاب پسورد سفارشی شده

Enable Custom redirection: با انتخاب این گزینه برای هر کاربری که وارد سایت می شود مشخص می کنید که بر حسب تمایل شما به هر قسمتی که بخواهید منتقل شود.

Enable Custom user link: فعال سازی لینک خاصی برای کاربران

Enable reCAPTCHA: فعال سازی کد کپچا برای سایت

Enable security: تنظیمات مربوط به امنیت صفحه ورود به سایت

Enable theme profile: نمایش پروفایل با استفاده از استایل قالب فعال

Enable user moderation: صفحه کنترل کاربر

پس از آنکه گزینه های مورد نظرتان را فعال و یا غیرفعال کردید، بر روی گزینه ی ذخیره ی تغییرات کلیک کنید تا تنظیمات شما ذخیره شود.

در اینجا ما برای آنکه بتوانیم به طور کامل این افزونه را به شما آموزش دهیم بنابراین تمامی ماژول ها را فعال می کنیم.

با فعال کردن هرکدام از این ماژول ها زیرمنوی جدیدی به گزینه TML در منو وردپرس اضافه می شود. در ادامه به بررسی و آموزش هر کدام از این ماژول ها و بخش ها می پردازیم.

زیر منوی E-Mail از افزونه Theme My Login

Theme-My-Login (4)

در این بخش شما ۸ قسمت مشاهده می کنید که هر کدام از آن ها مربوط به یکی از ایمیل هایی است که در زمان و موقعیتی خاص برای شما به عنوان مدیر سایت و یا برای کاربر سایت شما ارسال می شوند.

از نظر تنظیمات این ۸ بخش به دو نوع تقسیم می شوند؛

نوع اول تنظیمات ایمیل های ارسالی برای کاربران

و نوع دوم تنظیمات ایمیل های ارسالی برای مدیر و یا مدیران سایت.

ما در ابتدا به بیان بخش های هر کدام از این دو نوع تنظیمات می پردازیم.

Theme-My-Login (5)

گزینه های ایمیل های ارسالی برای کاربران عبارتند از:

From Name: نام ارسال کننده ایمیل

From E-mail: آدرس ایمیلی که ارسال کننده ایمیل می باشد (دقت کنید که به دلایل شناسایی هویت، ایمیلی که در این فیلد وارد می کنید باید با پسوند سایت شما باشد.)

E-mail Format: انتخاب نوع فرمت ایمیل. بدین معنا که اگر می خواهید تنها متنی بنویسید و بدون هیچ ظاهر گرافیکی آن را برای کاربر ارسال کنید باید Plain Text را انتخاب کنید ولی اگر می خواهید ظاهری گرافیکی و توسط کد های HTML به ایمیل ارسالی بدهید باید گزینه HTML را انتخاب کنید.

Subject: موضوع ایمیل ارسالی

Message: در این قسمت باید متن ایمیل را وارد کنید. دقت کنید شما می توانید از کد های اختصاصی مفیدی که این افزونه برای متن ایمیل در اختیار شما قرار می دهد استفاده کنید.

Theme-My-Login (6)

بخش های دیگر نیز که مربوط به ایمیل های ارسالی برای مدیر یا مدیران سایت است هم شامل این گزینه ها می شوند:

To: آدرس ایمیل یا ایمیل های مدیر و یا مدیران سایت به منظور اطلاع رسانی

From Name: نام ارسال کننده ایمیل

From E-mail: آدرس ایمیلی که ارسال کننده ایمیل می باشد (دقت کنید که به دلایل شناسایی هویت ایمیلی که در این فیلد وارد می کنید باید با پسوند سایت شما باشد.)

E-mail Format: انتخاب نوع فرمت ایمیل. بدین معنا که اگر می خواهید تنها متنی بنویسید و بدون هیچ ظاهر گرافیکی آن را برای ارسال کنید باید Plain Text را انتخاب کنید ولی اگر می خواهید ظاهری گرافیکی و توسط کد های HTML به ایمیل ارسالی بدهید باید گزینه HTML را انتخاب کنید.

Subject: موضوع ایمیل ارسالی

Message: در این قسمت باید متن ایمیل را وارد کنید. دقت کنید شما می توانید از کد های اختصاصی مفیدی که این افزونه برای متن ایمیل در اختیار شما قرار می دهد استفاده کنید.

Disable Admin Notification: در پایان هم گزینه ای وجود دارد که با انتخاب آن می توانید مانع اطلاع رسانی مدیر سایت از عضویت کاربر جدید در سایت شوید.

Theme-My-Login (7)

حال به بیان کاربرد و زمان ارسال هر کدام از این ۸ ایمیل می پردازیم:

اولین ایمیل مربوط به زمانی است که کاربری جدید در سایت عضو می شود. در واقع این ایمیل به منظور مطلع سازی مالک آدرس ایمیل ورودی، برای آن ایمیل ارسال می شود.

ایمیل دوم هم ایمیلی است که در زمان عضویت یک کاربر تازه برای شما که مدیر سایت هستید ارسال می شود.

ایمیل سوم در زمانی که کاربری رمز عبور خود را فراموش کرده و می خواهد رمزش را بازیابی کند برای او ارسال خواهد شد.

چهارمین ایمیل هم در زمانی که کاربری رمز عبور خود را تغییر دهد برای شما ارسال می شود.

ایمیل پنجم هم به منظور تایید کردن ایمیل ورودی برای کاربر ارسال می شود. در واقع این ایمیل همان ایمیل تاییدیه ثبت نام می باشد.

ششمین ایمیل هم زمانی که شما عضویت کاربری در سایت را تایید کنید برای آن کاربر ارسال خواهد شد. دقت کنید که این بخش تنها در صورتی فعال و قابل استفاده است که شما ابتدا بخش User Moderation را فعال و در آن بخش گزینه Admin Approval را فعال کرده باشید.

ایمیل هفتم هم در صورتی که کاربری به درستی و با موفقیت عضو سایت شود برای شما ارسال می شود. دقت کنید که این بخش تنها در صورتی فعال و قابل استفاده است که شما ابتدا بخش User Moderation را فعال و در آن بخش گزینه Admin Approval را فعال کرده باشید.

ایمیل هشتم و آخر هم در زمانی که کاربری پاک شود و یا غیرفعال شود برای آن کاربر ارسال می شود. دقت کنید که این بخش تنها در صورتی فعال و قابل استفاده است که شما ابتدا بخش User Moderation را فعال و در آن بخش گزینه Admin Approval را فعال کرده باشید.

پس از آنکه تنظیمات مربوط به ایمیل ها را انجام دادید در انتهای صفحه با کلیک بر روی گزینه ذخیره تغییرات، تنظیماتی که انجام داده اید را ذخیره کنید.

زیرمنوی Redirection از افزونه Theme My Login

Theme-My-Login (8)

این قسمت مربوط به تنظیم صفحات ورود و خروج کاربران در سایت است.

بدین گونه که شما با توجه به نقش هایی که در وردپرس خود تعریف کرده اید می توانید تعیین کنید که هر کاربر با توجه به نقشی که در سایت دارد به هنگام ورود به صفحه ای خاص منتقل شود و همچنین در هنگام خروج هم به صفحه خاص دیگری منتقل گردد.

این بخش هم شامل تنظیماتی است که شما باید به ازای هر نقش که در سایت وردپرسی خود ایجاد کرده اید این تنظیمات را برای آن نقش تعیین کنید.

Theme-My-Login (9)

این تنظیمات به دو بخش ورود و بیرون رفتن تقسیم می شود که در هر کدام شما ۳ حق انتخاب به شرح زیر دارید:

Default: زمانی که می خواهید کاربر به بخش مدیریت وردپرس منتقل شود.

Referer: زمانی که می خواهید کاربر به همان صفحه ای که در هنگام ورود و یا خروج در آن بوده است منتقل شود. (دقت کنید که در هنگام خروج اگر کاربر در صفحه مدیریت بوده باشد این گزینه نادیده گرفته خواهد شد.)

Custom Location: گزینه دیگر هم برای زمانی است که می خواهید پس از ورود و یا خروج کاربر را به صفحه ای خاص منتقل کنید.

در پایان این تنظیمات را هم با کلیک بر روی ذخیره ی تغییرات ذخیره کنید.

زیرمنوی User Links از افزونه Theme My Login

Theme-My-Login (10)

این قسمت برای تنظیم صفحات اختصاصی نقش های مختلف وبسایت است. بدین معنا که شما لینک مربوط به صفحات هر نقش را وارد می کنید و در بخش کناری آن هم عنوان آن را تعیین می کنید.

Theme-My-Login (11)

زیر منوی reCAPTCHA از افزونه Theme My Login

Theme-My-Login (12)

شما به کمک این قسمت خواهید توانست بخشی برای شناسایی و تفکیک ربات ها از اشخاص ایجاد کنید. این بخش که reCAPTCHA نام دارد با سیستم شناسایی ربات معروف گوگل کار می کند.

شما در صورت تمایل به استفاده از این امکان در ابتدا باید به این لینک مراجعه کنید.

Theme-My-Login (13)

پس از آن، در این صفحه شما به کمک توضیحات و آموزش هایی که خود گوگل در اختیار شما قرار می دهد باید سایت خود را به گوگل معرفی و پس از آن دو کد تحت عناوین Site key و Secret key دریافت کنید و آن ها را در فیلد های مربوطه در قسمت reCAPTCHA افزونه وارد کنید.

دقت کنید که همچنین لازم است تنظیماتی مطابق آنچه به صورت مرحله ای در خود گوگل آموزش داده شده است را در کد های قالب سایت خود نیز اعمال کنید.

Theme-My-Login (14)

زیرمنوی Security از افزونه Theme My Login

Theme-My-Login (15)

این بخش به منظور تعیین زمان ورود به سایت است به این معنی که به کمک این بخش خواهید توانست تعیین کنید که کاربر در همان ابتدای لود شدن سایت مجبور به وارد شدن باشد و یا اینکه مدت زمانی که اگر کاربر جابه جایی در سایت نداشت او را از سایت خارج کند را تعیین کنید.

در واقع این قسمت به منظور افزایش و بهبود امنیت سایت شما در نظر گرفته شده است.

Theme-My-Login (16)

گزینه های این قسمت عبارتند از:

Private Site: با انتخاب این گزینه کاربران سایت در همان ابتدای لود شدن سایت مجبور به ورود به سایت می شوند.

Private Login: این گزینه صفحه پیش فرض ورود به وردپرس یا همان wp-login.php را غیر فعال می کند.

Login Attempts: به کمک این گزینه تعیین می کنید که اگر کاربر تا سقف تعداد دفعات مشخصی اطلاعات ورود را اشتباه وارد کرد، سایت تا مدت زمانی مشخص به او اجازه تلاش دوباره برای وارد شدن به سایت را ندهد.

در پایان هم پس از انجام تنظیمات مورد نظرتان بر روی گزینه ذخیره ی تغییرات کلیک کنید.

زیرمنوی Themed Profiles از افزونه Theme My Login

Theme-My-Login (17)

این قسمت برای تعیین پروفایل نقش های وردپرس و سطح دسترسی آنها طراحی شده است.

Theme-My-Login (18)

این قسمت شامل دو بخش کلی می باشد:

Themed Profiles: به منظور فعال کردن پروفایل نمایش داخل پوسته فعال سایت برای نقش های دلخواه

Restrict Admin Access: به منظور تعیین دسترسی و یا عدم دسترسی هر نقش به فظای مدیریت

در این قسمت نیز در پایان تنظیمات خود را ذخیره نمایید.

زیرمنوی Moderation از افزونه Theme My Login

Theme-My-Login (19)

این قسمت که آخرین گزینه است به منظور انتخاب و تعیین روش مدیریت بخش های ورود مربوط می شود.

Theme-My-Login (20)

این قسمت شامل سه گزینه به شرح زیر می باشد:

None: در صورتی که مدل خاصی برای ورود کاربران جدید خود در نظر ندارید این گزینه را انتخاب کنید.

E-mail Confirmation: در صورت فعال سازی این گزینه کاربران جدید سایت ، قبل از آنکه بتوانند به سایت وارد شوند باید به ایمیل خود مراجعه و ایمیل ارسالی شده از طرف سایت را تایید کنند.

Admin Approval: این گزینه هم به شما این قابلیت را می دهد که کاربران جدید را شخصاً بررسی و عضویت آن ها را تایید و یا رد کنید.

پس از انتخاب گزینه مورد نظرتان برای جایگزینی روش انتخابی شما با روش فعلی سایت بر روی دکمه ذخیره تغییرات کلیک کنید.

استفاده از ابزارک Theme My Login در قالب سایت

پس از آنکه تمامی تنظیمات مربوط به افزونه را انجام دادیم حال نوبت به آن می رسد که ابزارک مربوط به این افزونه را مطابق آنچه که در بخش آموزش مدیریت وردپرس بیان کردیم در قالب خود جایگذاری و از آن استفاده کنیم.

برای این منظور در منوی مدیریت وردپرس به بخش نمایش رفته و از آنجا گزینه ابزارک ها را انتخاب می کنیم.

Theme-My-Login (21)

حال در این بخش ابزارک مربوط به Theme My Login را با کشیدن و رها کردن (Drag & Drop) در یکی از بخش های قرار دهی ابزارک ها قرار دهید.

Theme-My-Login (22)

پس از قرار دهی این ابزارک در یکی از محل ها گزینه هایی برای شما فعال می شود که عبارتند از:

Default Action: شما با کمک این گزینه می توانید کارکرد افزونه را تعیین کنید؛ که حق انتخاب یکی از گزینه های login و Register و Lost Password را دارید که به ترتیب امکان ورود، امکان عضویت و فراموش کردن پسورد را در اختیار شما قرار می دهند.

Show When Logged In: نمایش در هنگام ورود

Show When Logged Out: نمایش در هنگام خروج

Show Title: نمایش عناوین

Show Login Link: نمایش لینک ورود

Show Register Link: نمایش لینک عضویت

Show Lost Password Link: نمایش لینک فراموشی رمز عبور

Show Gravatar: نمایش تصویر آواتار کاربران

Gravatar Size: سایز نمایش تصویر آواتار کاربران

پس از آنکه گزینه های مورد نظرتان را تعیین کردید بر روی ذخیره کلیک کنید.

تنظیمات به پایان رسید. حال کافی است به سایت خود مراجعه کنید تا فرم ورود، ثبت نام و یا فراموشی رمز عبور سایت خود را که فرمی همانند فرم زیر خواهد بود مشاهده کنید.

Theme-My-Login (23)

در انتها هم شما می توانید این افزونه را به صورت رایگان از صفحه زیر دریافت کنید.

صفحه افزونه Theme My Login در مخزن وردپرس

برای مشاهده توضیحات بیشتر افزونه Theme My Login کلیک کنید