کد نمایش لوگوی فیدبرنر بر روی سایت با ابزار FeedCount

اگر می خواهید لوگوی کوچکی در جایی از سایت خود قرار دهید که تعداد اعضای خبرنامه فیدبرنر شما را نشان دهد، در منوی FeedCount  می توانید این لوگوی کوچک را به صورت ثابت یا متحرک و با هر رنگی که بخواهید ایجاد کنید و پس از کلیک بر روی Active و فعال سازی آن، کد html دریافتی را در مکان مناسب قرار دهید.

feedburner (27)

 انتشار خودکار مطالب بر روی توییتر با ابزار Socialize فیدبرنر

یکی دیگر از امکانات فوق العاده کاربردی فیدبرنر، امکان اشتراک گذاری تازه های سایت از طریق فید در توئیتر است.

برای انجام این کار در منوی Socialize بر روی گزینه Add a Twitter account کلیک کنید.

با این کار به سایت توئیتر ارجاع داده خواهید شد. چنانچه به حساب کاربری خود در توییتر لاگین باشید نیازی به درج دوباره یوزر پس نخواهد بود؛ در غیر این صورت از شما خواسته می شود یوزرنیم پسورد اکانت توئیتر خود را وارد کنید و به فیدبرنر گوگل اجازه دسترسی برای ارسال توییت در حساب کاربری خود را بدهید. تنها کافیست بر روی گزینه Authorize app کلیک کنید.

در برگه تنظیمات منوی Socialize فیدبرنر در منو کشویی Post content می توانید معین کنید که تنها عنوان مطالب سایت شما همراه با لینک کوتاه شده نوشته ها توییت شود یا آنکه به هر میزان که کاراکتر اضافی باقی می ماند، از ابتدای مطلب، کاراکتر اضافی انتخاب شده و توییت شود.

زیباتر است که تنها عنوان توییت شود. (به دلیل محدودیت تعداد کاراکتر هر توییت، لینک ها بصورت کوتاه شده توییت خواهد شد).

در منو کشویی Hash tags هم می توانید تعیین کنید فید برنر دسته بندی های مطالب شما را به عنوان هشتگ Hashtag به توییت شما اضافه کند یا خیر؟

هشتگ Hashtag با علامت # نوعی سیستم تگ گذاری در توییتر است که با کمک آن می توان مطالب را دسته بندی کرد. فرض کنید توییت شما در ارتباط با سئو است.

پس هشتگ ( #سئو ) یک هشتگ مناسب است که اگر در هرجایی که متن توئیت شما قرار گیرد، در دسته بندی سئو با سایر توییت های دیگران که همین هشتگ را در توییت خود قرار داده اند نمایش داده خواهد شد.

در واقع در توییتر به کمک هشتگ می توانید توییت های خود را دسته بندی کنید تا افرادی که به دنبال موضوع خاصی می گردند و هشتگ ها را جستجو می کنند، بتوانند مطالب شما را نیز بیابند.

استفاده از هشتگ Hashtag بدین صورت است که یک علامت # قرار داده و بدون فاصله کلمه کلیدی پس از آن آورده می شود. فیدبرنر برای آنکه دسته بندی های مطالب شما را به عنوان هشتگ Hashtag در متن توییت استفاده کند، ناچاراً تمام فاصله ها را حذف کرده و حروف را بهم می چسباند و یک کلمه واحد را به عنوان هشتگ به توییت شما اضافه می کند که ظاهر خوبی ندارد.

به عنوان مثال برای راهنمای وردپرس بدین صورت: #آموزشوردپرس #افزونههایوردپرس  که نه تنها بی معنی و اشتباه است و کاربردی نیست بلکه جلوه ظاهری خوبی ندارد و توییت های شما را غیر حرفه ای و خراب می کند.

پس اگر سایتی دارید که دسته بندی های آن یک کلمه ای است، می توانید از ویژگی هشتگ Hashtag توییتر استفاده کنید؛ در غیر این صورت بهتر است این گزینه را فعال نکنید.

در ادامه، در بخش Item Selection می توانید تنظیمات اعمال محدودیت برای تعداد توییت ها در هر بار بروز شدن فید، ترتیب توییت شدن مطالب موجود در فید آر اس اس سایت و محدود کردن ارسال توییت ها به وجود یک کلمه کلیدی خاص در عنوان مطلب را انجام دهید.

با هر تغییر، می توانید پیش نمایش آن را در کادر پایین صفحه مشاهده کنید. در انتها برای فعال سازی، بر روی دکمه Active کلیک کنید.

feedburner (28)

 نمایش آیکون فیدخوان های محبوب با ابزار Chicklet Chooser فیدبرنر

اگر می خواهید آیکون فیدخوان های آنلاین محبوب و شناخته شده را به جایی در قالب یا در زیر پست های سایت خود اضافه کنید، ابزار Chicklet Chooser این امکان را به شما می دهد تا آیکون و لوگوی فیدخوان آنلاین مورد نظر خود را انتخاب کرده و کد html مربوط به نمایش آن در سایت را کپی کنید. این ابزار در ایران چندان کاربردی نیست و پیشنهاد می شود چنانچه از اسکریپت های اپن سورس استفاده می کنید، به دنبال ماژول های رایگان و عمومی در این ارتباط باشید.

feedburner (29)

 قوانین کپی رایت خوراک سایت در بخش Creative Commons فیدبرنر

Creative Commons یک سازمان غیر انتفاعی با آدرس creativecommons.org است که دفتر مرکزی آن در مانتین ویو در ایالت کالیفرنیا واقع شده و مجوز انتشاری تحت عنوان مجوز کرییتیو کامنز را ارائه می دهد.

فیدبرنر برای حفظ کپی رایت مطالب شما در این بخش سه سؤال از شما می پرسد:

۱-آیا استفاده تجاری از محتویات فید شما آزاد است؟

۲-آیا اجازه تغییر و ویرایش در محتویات مطالب شما آزاد است؟

۳-از کدام نسخه قوانین کریتیو کامنز Creative Commons پیروی می کنید؟

لازم است بگوییم که این امکان در زمان فعلی در ایران چندان کاربردی نیست.

feedburner (30)

 گذاشتن پسورد برای خوراک سایت Password Protector

شما می توانید در بخش Password Protector برای خوراک سایت خود یوزرنیم و پسورد اختصاص دهید تا مشاهده و مطالعه خوراک سایت شما برای همگان میسر نباشد. با فعال سازی این ویژگی کاربران غیر مجاز (و سایت ها و ربات های کپی کننده) دسترسی به مشاهده فید سایت شما را نخواهند داشت. این امکان هم برای کاربردهای عادی از فیدبرنر پیشنهاد نمی شود!

جلوگیری از ایندکس خوراک سایت توسط موتورهای جستجوگر NoIndex

از آنجایی که در این پست به صورت کامل و از صفر تا صد طراحی و ایجاد یک فید حرفه ای را به شما آموزش دادیم، حال این احتمال وجود دارد که خوراک سایت شما به عنوان رقیبی برای سایت شما در موتورهای جستجوگر تبدیل شود چرا که هرچه بر روی سایت منتشر می کنید، نسخه سبک تر و بهینه تر آن در فید حرفه ای سایت شما هم وجود دارد. پس حیاتی است که از ایندکس شدن فید سایت و بروز مشکلات احتمالی آتی برای سئوی سایت شما پیشگیری کنید.

در منوی NoIndex فید برنر می توانید تعیین کنید فید شما در موتورهای جستجوگر ایندکس نشود (Indicate that your feed should not be indexed by search engines)  و فید شما در Yahoo! Pipes مورد استفاده قرار نگیرد (Indicate that your feed should not be used by Yahoo! Pipes).

یاهو پایپ سرویسی رایگان از کمپانی یاهو است که می توانید به کمک آن چندین فید متفاوت را با هم ترکیب کرده و یک فید جامع که شامل محتویات تمام فیدهای ورودی است تحویل بگیرید. پیشنهاد می کنیم تیک هر دو گزینه را فعال کرده و ذخیره کنید.

feedburner (31)

 عیب یابی مشکلات فیدبرنر در سربرگ Troubleshootize

سربرگ Troubleshootize ویژه عیب یابی مشکلات احتمالی شما در استفاده از فیدبرنر است و در آن بطور مفصل و جامع تمام امکانات فیدبرنر توضیح داده شده است. هرچند ما در این آموزش سعی کرده ایم هر آنچه نیاز است را توضیح دهیم، اما چنانچه با مشکلی غیر منتظره مواجه شدید یا در استفاده از یک گزینه تردید دارید که چه کاری انجام می دهد، می توانید در سربرگ Troubleshootize  به دنبال توضیحات و راه حل برطرف نمودن مشکل خود باشید.

 جمع بندی آموزش FeedBurner

فید یا خوراک سایت، یکی از ابزارهای وب بسیار کاربردی است که هم کاربران فضای مجازی و هم مدیران سایت ها و وبمسترها می توانند از این ابزار استفاده های بسیار ببرند اما متأسفانه این ابزار مفید و کارآمد در ایران چندان شناخته شده نیست.

به همین دلیل در این سری آموزشی تلاش کردیم تا حد امکان فید و ابزار فیدبرنر را توضیح دهیم.

همچنین به شما آموختیم چگونه از ده ها ابزار مفید و کاربردی فیدبرنرFeedBurner به رایگان استفاده کرده و از جهات بسیاری فید سایت خود و فعالیتی که روزانه انجام می دهید را حرفه ای تر و تا حدود زیادی خودکار سازید.