ویرایش، حذف و انتقال فیدبرنر به اکانت جیمیل جدید

در بالاترین قسمت داشبورد یا پیشخوان فیدبرنر، سه گزینه ضروری همواره در دسترس شماست.

 

feedburner (6)

 

گزینه Edit Feed Details به شما اجازه می دهد هر زمان که بخواهید نام و آدرس فید سایت خود و آدرس اختصاصی فیدبرنر سایت خود را ویرایش کنید.

طبیعتاً در زمانی که حتی یک دنبال کننده مشترک فیدبرنر سایت شما شده است نباید گزینه سوم یعنی ویرایش آدرس فید تولید شده توسط فیدبرنر تغییر کند چرا که به معنی از دست دادن دنبال کنندگان است. پس یکبار برای همیشه تنظیمات آن را درست انجام دهید.

با گزینه Delete Feed می توانید فیدبرنر سایت خود را برای همیشه حذف کنید که هیچ راه بازگشتی برای آن وجود ندارد پس قبل از استفاده از این گزینه از انجام این کار اطمینان کامل داشته باشید و با استفاده از گزینه Transfer Feed می توانید حساب فیدبرنر سایت خود را به یک اکانت جیمیل دیگر انتقال دهید. این انتقال باید از سمت اکانت جیمیل پذیرنده تأیید شود.

 

feedburner (7)

 آمارگیر فیدبرنر Analyze

پیشخوان فیدبرنر از پنج تب متفاوت Analyze ، Optimize ،Publicize و Troubleshootize تشکیل شده است.

 

feedburner (8)

 

بطور پیش فرض در تب اول یعنی آمارگیر قرار دارید. پس از ثبت فید جدید در فیدبرنر، به شما پیغامی مشابه تصویر زیر نمایش داده می شود مبنی بر آنکه فید شما بسیار تازه است و برای نمایش آمار باید چند ساعتی صبر کنید.

feedburner (9)

 

در تب آمار و اطلاعات Analyze، دو شاخص اصلی وجود دارد. Subscribers به معنای مشترکین و Reach به معنای تعداد دفعات خوانده شدن فید سایت شما.

به عبارت دیگر، ممکن است فید سایت شما ۱۰ هزار مشترک یا Subscribers داشته باشد اما از این بین امروز تنها ۱۲۰۰ نفر فید سایت شما را دیده اند یا بر روی لینک های آن کلیک کرده اند.

برای مشاهده اطلاعات کامل تر مشترکین خود بر روی لینک See more about your subscribers کلیک کنید تا اطلاعاتی در ارتباط با آنکه از چه طریق فید سایت شما را دنبال می کنند، با چه نرم افزاری یا از چه مرورگری استفاده می کنند را مشاهده نمایید.

از منو کشویی Show state for می توانید بازه زمانی مورد نظر خود را انتخاب نمایید یا برای مشاهده اطلاعات هر روز، بر روی میله های نمودار آماری کلیک کنید.

 

در منوی Item Use می توانید تعداد کلیک های انجام شده بر روی هر یک از پست های موجود در فید را مشاهده کنید.

منوی Map Overlay مکان جغرافیایی افرادی که فید سایت شما را دیده اند را به نمایش می گذارد و در منوی Uncommon Uses موارد استفاده نامتعارف از فید سایت شما مشخص شده است که اغلب سایت هایی هستند که با استفاده از فید سایت شما، تازه های سایت شما را در جایی از وب منتشر می کنند.

اگر مطابق آموزش مدیریت فید، به فید سایت خود کپی رایت و لینک دهی مناسب ایجاد کرده باشید، بابت این نوع استفاده های نامتعارف نگرانی ندارید. همچنین می توانید موارد مجاز و آشنا را به عنوان Known مشخص نمایید. در نهایت از بخش Export می توانید از آمار و اطلاعات فید خود با فرمت های Excel و CSV خروجی تهیه کنید.

 

feedburner (10)

 

 رفع مشکل فیلتر بودن لینک های فیدبرنر با تنظیمات Configure Stats

همانطور که در ابتدای آموزش اشاره کردیم، اگر تیک گزینه های آمارگیری تعداد کلیک ها را فعال سازید، لینک های مطالب شما در فیدبرنر فیلتر خواهد شد.

دلیل این امر، تبدیل شدن لینک های مستقیم مطالب شما به صورت feedproxy.google.com است تا گوگل بتواند کلیک ها را بشمارد و به دلیل وجود عبارت proxy در متن لینک، آدرس های مطالب فید شما در ایران فیلترخواهند شد. برای رفع این مشکل در سربرگ Analyze به آخرین گزینه یعنی Configure Stats بروید و تیک دو گزینه Item views و Item link clicks را غیرفعال کنید.

از این پس، بخش آمار فیدبرنر قادر به شمارش تعداد مشاهدات و کلیک های انجام شده بر فید شما نیست اما مشکل لینک های فیلتر شده برطرف خواهد شد. فراموش نکنید فید تولید شده در فیدبرنر کش می شود و برای مشاهده تغییرات اعمال شده، باید اندکی صبر کنید.

 

feedburner (11)

 

 بهینه سازی فید در سربرگ Optimize فیدبرنر

هر امکانی برای بهینه سازی فید ساخته شده در فیدبرنر نیاز داشته باشید در این سربرگ وجود دارد.

پیشنهاد می کنیم از قبل مطابق آموزش مدیریت فید، فید سایت خود را، راستچین، بهینه و حرفه ای تر سازید.

در تب VIEW دو ابزار صرفاً نمایشی و مشاهده ای وجود دارد. در گزینه‎ی Your Feed می توانید فید ساخته شده در فیدبرنر را مشاهده کنید و در گزینه‎ی XML Source می توانید سورس فید سایت را بدون ویژگی  BrowserFriendly(نمایش مناسب در مرورگر)مشاهده کنید.