تابع is_rtl و تاثیر آن بر سئو سایت وردپرس

  • توسط محمدرضا اربابی
  • ۵ سال پیش
  • ۰
تابع is_rtl و تاثیر آن بر سئو سایت وردپرس

یکی از مهمترین شاخص های سایت خوب مبحث بسیار مهم سئو می باشد.اگر کمی به مبانی علم سئو آشنایی داشته باشید پی می برید که سرعت لود سایت شما برای سئو بسیار مهم است و کد های قالب و پلاگین های مورد استفاده در سایت تاثیر مستقیمی در سرعت سایت شما دارد برای همین هم ما قصد داریم که یکی از قسمت های مربوط به کد نویسی سایت را برای سئو بهینه سازی کنیم.

اگر اطلاعات شما درمورد سئو اندک است می توانید مقالات ما را درمورد سئو مطالعه کنید. اگر تا به حال به فارسی سازی و راست چین کردن قالب ها و پلاگین های وردپرس اقدام کرده باشید حتما با فایل rtl.css آشنا شده اید.

همان طور که می دانید فایل rtl.css یکی از استاندارد ترین و رایج ترین روش ها برای نمایش راست به چپ (right to left) صفحات سایت می باشد.

در این روش شما قادر خواهید بود بدون آن که نیاز باشد که قالب را از اول کد نویسی کنید تمامی قسمت هایی که نیاز است راست چین شوند را ویرایش کرده و قالب را راست چین کنید و سازگار با زبان فارسی کنید.

بزرگترین مشکلی که این فایل rtl.css دارد, این است که به عنوان فایلی مستقل شناخته می شود و معمولا پس از فایل style.css لود می شود و این سبب می شود که کد هایی که در فایل style.css هست ابتدا لود می شوند و سپس کد های rtl.css جایگزین کد های قبلی شود و عملا موجب کندی سرعت بارگذاری سایت شما می شود.

اگر ریز بینانه تر به این عمل نگاه کنیم لود شدن فایل rtl.css به منزله این است که مرور گر شما به سرور یک request (درخواست) برای دریافت فایل می فرستد.

در ابتدا اگر سایت شما آمار بازدید زیادی ندارد آن چنان مشکل ساز نخواهد بود ولی اگر سایت شما پربازدید باشد به ازای باز شدن یک برگه, یک درخواست به سرور خواهیم داشت که موجب افزایش بار ترافیک سرور شما می شود و این موضوع اتفاق خوش آیندی از دید سئو نیست.

نحوه کارتابع ()is_rtl :

تابع is_rtl یک تابع چک کننده است و نحوه کار این تابع به این صورت است که بعد از این که این تابع را به پوسته خود اضافه می کنیم فایل rtl.css به عنوان یک فایل استایل شناخته می شود و متناسب با سایت شما راست چین یا چپ چین بارگذاری خواهد شد لذا دیگر به صورت مستقل بارگذاری نمی شود و سرعت سایت شما را پایین نمی آورد و لذا سئو سایت شما افزایش چشم گیری خواهد داشت.

نحوه استفاده از تابع ()is_rtl :

ابتدا یک فایل با نام style-rtl.css ایجاد می کنیم, حال کد های مربوط به حالت راست چین که پیش از این در فایل rtl.css قرار می دادیم, در فایل style-rtl.css اضافه می کنیم. پس از اتمام کار برای سایت های انگلیسی زبان به صورت اتوماتیک فرم چپ چین و برای سایت های فارسی زبان حالت راست چین بارگذاری می شود.

در مرحله آخر شما باید فایل functions.php را باز کرده و کدهای زیر را به آن اضافه کنید.

if ( is_rtl() ) {
wp_enqueue_style('style-rtl', get_template_directory_uri() . '/css/style-rtl.css');
} else {
wp_enqueue_style('style-ltr', get_template_directory_uri() . '/css/style.css');
}

نکته: در آدرس بالا شما باید مسیری که فایل استایل شما در آن قرار گرفته است وارد کنید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

امام صادق علیه السلام می فرمایند :هرچيزى‏ زكاتى دارد و زكات دانش، آموختن آن است به اهلش! یاد دهید تا یادبگیرید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *