همانطور که شاید اطلاع داشته باشید، طبق الگوریتم های جدید گوگل، یکی از معیارهای برتری سایت ها در نتایج جستجوی این موتور، برخورداری وبسایت از پروتکل امن HTTPS یا همان داشتن گواهینامه SSL است.

با انتشار این خبر در وبلاگ رسمی وبسمتران گوگل، موجی از حرکت مدیران وبسایتهای جهان به سمت پروتکل امن HTTPS آغاز گردید.

از آنجا که به صورت میانگین هزینه یک گواهینامه SSL بین ۱۵ هزار تومان الی ۴ میلیون تومان در سال متغیر است، ممکن است برخی از وبسایتها، عطای این قابلیت را به لقای آن ببخشند.

چندی پس از انتشار این خبر، سیستم کلودفلر (Cloudflare) که در واقع یک سیستم کشینگ و CDN رایگان در اختیار وبمسترها قرار می دهد، با ارائه SSL رایگان به دامنه های بین المللی، سعی در کاهش هزینه آنها نمود به طوری که هم اکنون می توانید بدون پرداخت هزینه های سالیانه، وبسایت خود را به صورت رایگان به پروتکل امن HTTPS مجهز نمایید و در نبرد با رقبای اینترنتی خود، جایگاه بهتری در نتایج جستجوی گوگل کسب کنید.

با ما همراه باشید تا نحوه نصب و فعالسازی پروتکل HTTPS بر روی یک وبسایت وردپرسی را به شما نشان دهیم.

گواهینامه SSL چیست؟

تکنولوژی SSL یا Secure Socket Layer یک تکنولوژی امنیتی استاندارد برای ایجاد رمزگذاری بین یک وب سرور و مرورگر است که این اتصال امن، محرمانگی انتقال داده بین سرور و کاربر را تضمین می کند.

فعال بودن گواهینامه SSL بر روی یک وبسایت، دو نمود عینی برای کاربران دارند:

  • نمایش آیکن قفل سبز رنگ در نوار آدرس مرورگر
  • آغاز شدن آدرس وبسایت با عبارت HTTPS

آیکن قفل سبز رنگ

اما چرا باید از گواهینامه SSL استفاده کنیم؟

روند رو به رشد استفاده وبسایت ها از این پروتکل ارتباطی امن، می تواند ناشی از دلایل متعددی باشد که برترین آنها عبارتند از:

  • امنیت: آسودگی خاطر از این بابت که ترافیک ارسالی بین کاربر و سرور، توسط شخص ثالثی قابل رؤیت نیست.
  • اعتماد: با نمایش آیکن قفل سبز رنگ، اعتماد کاربران به وبسایت جلب می شود زیرا به این ترتیب کاربران مطمئن هستند که وبسایت مزبور یک هویت ثبت شده دارد.
  • ارتقاء جایگاه جستجو: وبسایت هایی که از پروتکل امن HTTPS استفاده می کنند، در نتایج جستجوی گوگل از جایگاه بالاتری برخوردار خواهند شد.

 

چرا از خدمات SSL کلودفلر استفاده کنیم؟

گواهی SSL جهانیکلودفلر که در واقع یک سیستم CDN یا Content Delivery Network رایگان به شمار می رود، در کنار سرویسهای ارزشمند خود، دسترسی ساده و رایگان به گواهینامه SSL را نیز برای کاربران خود فراهم نموده است.

صرف نظر از قیمت بالای یک گواهینامه SSL، جزییات فنی نصب و راه اندازی گواهینامه بر روی وبسرور نیز ممکن است برای بسیاری از کاربران آماتور، سخت و شاید غیرممکن به نظر آید.

در حالی که سرویس SSL کلودفلر به دور از پیچیدگیهای فنی و تنها با چند کلیک ساده، پروتکل امن HTTPS را برای وبسایتها به ارمغان می آورد.

در کلودفلر، سه سطح کلی گواهینامه SSL عرضه می شود که هر کدام ویژگیهای خاص خود را دارند.

سطوح کلی گواهینامه SSL در کلودفلر

گواهینامه SSL سطح Flexible فقط ارتباط بین بازدیدکننده و سرور کلودفلر را ایمن می کند در حالی که گواهینامه های سطح Full و Full strict، نه تنها ارتباط بین بازدیدکننده و سرور کلودفلر را ایمن می سازند بلکه ارتباط بین سرور کلودفلر و وبسرور میزبانی وبسایت را نیز امن می کنند.

تفاوت گواهینامه های سطح Full و Full strict در آن است که برای گواهینامه Full شما می توانید یک گواهی شخصی (اصطلاحاً self-signed) را به کار ببرید اما برای گواهینامه Full strict می بایست حتماً یک گواهی معتبر و راستی آزمایی شده را مورد استفاده قرار دهید.

گواهینامه های سطح Flexible و Full کاملاً رایگان هستند و در وبسایت راهنمای وردپرس، جزییات فنی فعالسازی آنها را خدمت شما ارائه خواهیم کرد.

 

گام اول: افزودن وبسایت به کلودفلر

پیش از اقدام جهت فعالسازی گواهینامه SSL ابتدا می بایست وبسایت خود را به سیستم کلودفلر بیافزاییم.

فرآیند کلی افزودن وبسایت به کلودفلر شامل تغییر DNS های دامنه به مقادیر ارائه شده از سوی کلودفلر است.

کلودفلر نه تنها برای شما یک گواهینامه SSL رایگان فراهم می کند، بلکه با استفاده از تکنولوژی CDN و نیز کش کردن (caching) داده ها سرعت بارگذاری وبسایت شما را نیز افزایش می دهد.

 

مراحل افزودن وبسایت به کلودفلر به شرح زیر است:

۱- به وبسایت کلودفلر مراجعه کرده و با طی مراحلی که پیش روی شماست، به رایگان در سیستم کلودفلر ثبت نام نمایید.

۲- از منوی فوقانی وبسایت، گزینه Add Site را انتخاب نمایید تا به صفحه افزودن دامنه هدایت شوید.

۳- در این صفحه با کادری مشابه تصویر زیر روبرو می شوید که می بایست نام دامنه خود را وارد نموده و روی دکمه Begin Scan کلیک نمایید.

اسکن دامنه در کلودفلر

 

پس از اتمام فرآیند اسکن، بر روی دکمه Continue Setup کلیک کنید تا ادامه تنظیمات انجام گیرند.

مرحله پایان اسکن دامنه در کلودفلر

 

۴- در مرحله قبل کلودفلر کلیه رکوردهای DNS مربوط به دامنه شما را اسکن نموده و برای شما لیست می کند.

توجه داشته باشید تنها آن رکوردهایی تحت تأثیر سیستم کلودفلر قرار خواهند گرفت که در کنار آنها، ابر نارنجی رنگ وجود داشته باشد.

انتخاب رکوردهای DNS در کلودفلر

 

توصیه می شود تنها آدرس اصلی سایت (با www و بدون www) را به صورت فعال (ابر نارنجی رنگ) قرار دهید.

سایر رکوردهای DNS را در حالت غیرفعال (ابر خاکستری رنگ) بگذارید.

۵- در این مرحله و در صورتی که تمایل به صرف هزینه اضافی ندارید، گزینه Free Website را انتخاب نمایید.

۶- در آخرین مرحله، کلودفلر از شما می خواهد تا با مراجعه به پنل دامنه خود، مقادیر DNS های دامنه را تغییر دهید.

تنظیمات DNS کلودفلر

 

وابسته به دامنه شما، بین ۱۵ دقیقه تا نهایتاً ۲۴ ساعت طول می کشد که تغییرات ایجاد شده در DNS های دامنه تنظیم گردند. هنگامی که تغییرات اعمال شوند، ایمیلی از سوی کلودفلر برایتان ارسال خواهد شد که حاکی از تنظیمات موفق دامنه است.