همیشه گفته‌ام که یکی از مهم‌ترین وظایف وب مسترها تهیه بک‌آپ هست. هرچقدر که برای سایت وقت و انرژی بگذارید، بدون وجود بک‌آپ یا نسخه پشتیبان می تواند در یک لحظه از بین برود. اما با این حال هستند افرادی که اصلا به تهیه بک‌آپ اعتقادی ندارند و یا اگر این کار را انجام می دهند به شیوه درست انجام نداده و در نهایت خسارت می بینند. اگر شما نمی خواهید از این دسته افراد باشید با ما همراه باشید تا با یکی از بهترین استراتژی های تهیه بک‌آپ آشنا شوید.

بازه زمانی تهیه بک‌آپ

همیشه باید از آخرین وضعیت سایت خود بک‌آپ داشته باشید. تهیه این بک‌آپ برای سایت های مختلف می تواند متفاوت باشد. برای مثال یک سایت خبری که هر روز محتوای جدید منتشر می کند در مقایسه با سایت یک شرکت قطعا بازه زمانی متفاوتی برای تهیه بک‌آپ خواهد داشت. بنابراین باتوجه به آخرین تغییرات صورت گرفته در سایت اقدام به تهیه بک آپ کنید.

کپی از نسخه های بک‌آپ

برخی افراد تنها یک نسخه بک‌آپ تهیه می کنند و فکر می کنند که کار خود را انجام داده اند! وقتی شما یک نسخه بک‌آپ داشته باشید ممکن است به هردلیلی آن بک‌آپ از بین برود. برای مثال شخصی که چند سال بر روی سایت خود کار کرده بود و همیشه هم بک‌آپ تهیه می کرد و آن را روی هارد اکسترنال نگه داری می کرد، یکبار که نیاز به ریستور بک‌آپ داشت متوجه شد که هارد مورد نظر دچار مشکل شده و نیاز به فرمت دارد!

برای اینکه چنین وضعیتی برای شما پیش نیاید، بهتر است که حداقل ۳ نسخه بک‌آپ داشته باشید. یکی از آنها را بر روی سیستم یا هارد نگه دارید و دو نسخه دیگر را در فضاهای آنلاین مانند Dropbox و Google Drive نگه داری کنید تا خیالتان راحت باشد که در صورت لزوم می توانید حداقل به یکی از نسخه ها دسترسی داشته باشید.

آیا این روش بهترین راهکار موجود است؟

احتمالا نتوان هیچ روشی را به عنوان بهترین انتخاب کرد، اما می توان گفت که این استراتژی می تواند برای خیلی ها کاربردی باشد و خیال مدیران سایت ها را آسوده نگه دارد. فراموش نکنید که تهیه بک‌آپ مانند سرمایه گذاری بر روی سایت است. پس بهتر است که همین الان اقدام به تهیه بک‌آپ از سایت خود کنید.