آموزش استفاده از دسته ها و برچسب ها برای سئوی وردپرس

شما که این مقاله را می خوانید قطعا با دسته ها و برچسب ها آشنا شده اید و می دانید که تفاوت آنها در چیست. حال ممکن این سوال برایتان پیش آید که تاثیر این طبقه بندی ها در سئو سایت های وردپرسی به چه صورت است و شما از آنها چگونه استفاده کنید. برای دریافت پاسخ سوالات خود با ما همراه باشید.

مقدمه

دسته‌ها و برچسب‌ها هر دو از طبقه بندی کننده های اصلی محتوا در وردپرس هستند. با دسته ها می توان موضوعات اصلی و کلی سایت را ایجاد کرده و با برچسب ها به ریز موضوعات اشاره کرد. به بیانی دیگر دسته ها را می توان به عنوان سرفصل های یک کتاب و برچسب ها را تیترهای داخلی دانست.

در وردپرس نوشته ها حتما باید در یک دسته خاصی قرار بگیرند و اگر شما دسته ها را ایجاد نکرده باشید و یا ایجاد کرده باشید ولی انتخاب نکنید، وردپرس به صورت پیشفرض آن نوشته را به دسته “دسته بندی نشده” ربط خواهد داد. اما این موضوع در خصوص برچسب ها وجود ندارد. یعنی شما می توانید در نوشته های خود از برچسب ها استفاده نکنید، چراکه آنها موضوعات اصلی نیستند. مثال:

دریک فروشگاه اینترنتی پوشاک که با وردپرس راه اندازی شده است، یکی از محصولات شلوار جین است که در چند طرح و رنگ مختلف وجود دارد. در این وضعیت می توان “شلوار جین” را به عنوان دسته و “شلوار جین آبی” و سایر رنگ ها را به عنوان برچسب استفاده کرد. آدرس URL همین مثال می تواند به صورت زیر باشد:

https://yoursite/category/jeans/

https://yoursite/tag/bluejeans/

تعداد مجاز استفاده از دسته بندی ها

برای برخی ها ممکن است این سوال پیش آید که برای استفاده از دسته ها در وردپرس محدودیتی وجود دارد؟ خیر، اما با این حال بهتر است با نگاه به همان مثال فوق دسته ها را تا حد امکان کمتر ایجاد کنید.

نکته دیگری که لازم است به آن اشاره کرد، محتوای موجود در دسته ها است. وب سایت هایی هستند که دسته های مختلف ایجاد کرده اما دسته هایشان فاقد محتوای لازم است. در واقع هر دسته ای که به سایت خود اضافه می کنید، نیازمند تولید محتوا برای آن دسته است. به همین دلیل به افرادی که به تازگی وب سایت خود را راه اندازی کرده اند و یا تصمیم به این کار دارند باید بگویم که تا زمانی که دسته های اصلی سایت را تکمیل نکرده اید، سراغ دسته های جدید نروید.

تعداد مجاز استفاده از برچسب ها

در این زمینه هیچ محدودیتی وجود ندارد، اگر لازم بود می توانید از صدها برچسب استفاده کنید و اگر نیاز نبود اصلا برچسبی را استفاده نکنید. البته برای آن دسته از افراد که فکر می کنند با استفاده زیاد از برچسب ها می توانند ورودی بیشتر از موتورهای جستجو بگیرند باید هشدار داد که این کار می تواند در طولانی مدت اثر معکوس داشته باشد و به ضرر سایت‌تان تمام شود.

برچسب ها همان متاتگ keywords هستند؟

برخلاف تصور برخی ها که فکر می کنند برچسب ها همان متاتگ keywords هست باید گفت که این چنین نیست و این دو مجزا از هم هستند. اگر بخواهید این چنین شود، آن موقع باید از افزونه های سئو استفاده کنید اما در حالت پیشفرض وردپرس چنین امکانی ندارد.

جمع بندی

دسته ها و برچسب ها هر دو از طبقه بندی کننده های مهم سایت های وردپرسی هستند که علاوه بر این که امکان جستجو در داخل سایت را برای کاربران ساده می کنند، می توانند در افزایش سئو سایت نیز موثر باشند. اما کدام یک بهتر است؟ به عقیده ما هر دو به یک اندازه تاثیر داشته و این طرز استفاده خود شما است که به یکی قدرت بخشید و دیگری را ضعیف نشان می دهد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

از زمانی که اولین سایت خودم رو با وردپرس راه اندازی کردم به این سیستم مدیریت محتوا علاقه مند شدم و برای راه اندازی اکثر سایت ها از اون استفاده کردم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *