کنترل پنل سی پنل (cPanel) چیست؟

کنترل پنل لینوکسی سی پنل(CP)  یکی از محبوب ترین و کارامد ترین پنل در میان تمام پنل های میزبانی وب است و دلیل آن را می توان کاربرد های زیاد و محیط گرافیکی ساده و پشتیبان پاسخگو و … دانست. این کنترل پنل آمریکایی دارای سه بخش اصلی است که به توضیح آن می پردازیم:

1.

– بخش کاربر (Client) :

به این قسمت ، پنل کاربر می گویند. بعد از خرید هاست به شما یک پنل کاربری اختصاص داده میشود تا فضای میزبانی خود را مدیریت کنید. پس از ورود به صفحه مدیریت با استفاده از آدرس cpanel.yoursite.com و شناسه/رمز‌عبور شخصی ، این صفحه را مشاهده خواهید کرد.

از امکانات این بخش می توان  فایل منیجر جهت مدیریت فایل ها (آپلود, دانلود, ویراش)، پارک دامنه، مدیریت اکانت ایمیل، امکان ایجاد و مدیریت دیتابیس (پایگاه داده)،امکان مدیریت وضعیت پهنای باند مصرفی،امکان ایجاد ساب دامنه و …اشاره کرد.

آشنایی با نمای اولیه پنل کاربر:

همانطور که در تصویر بالا می بینید، این بخش از اجزاء مختلف در قسمت های مجزا تشکیل شده.

۱. Preferences

تنظیمات شخصی مربوط به پنل مانند رمز‌عبور، تغییر در نمای ظاهری پنل، میانبر‌ها و … .
۲. Mail

قسمت مرتبط با مدیریت پست الکترونیکی.
۳.Files

مدیریت و بررسی فایل‌ها و پوشه‌های سایت. (کلیه محتویات هاست)
۴.Logs

ثبت وقایع مربوط به پنل و سایت‌های تحت میزبانی پنل.
۵.Security

تنظیمات مرتبط با امنیت و حفاظت از سایت.
۶.Domains

مدیریت آدرس‌های متصل به هاست و پنل.
۷.Databases

ابزارهای مدیریت پایگاه داده
۸.Advanced

تنظیمات پیشرفته و تخصصی در پنل
۹.Software / Services

نرم‌افزارهای نصب شده در پنل . خدماتی که استفاده از پنل را برای شما ساده‌تر می‌کنند و به شما اطلاعات مورد نیازتان را می‌دهند.
۱۰.Find

یک توانایی در پنل مدیریتی که به شما این امکان را می‌دهد تا سریعتر کلید میانبر مورد نظر خود را بیابید.
۱۱.Frequently Accessed Areas

پنج صفحه مدیریتی که به تازگی مورد استفاده شما بوده‌اند.
۱۲.Stats

اطلاعات اصلی پنل را در اینجا مشاهده می کنید. مواردی از قبیل میزان فضای اشغال شده، پهنای باند استفاده شده و آماری از کلیه سایت را در اختیارتان قرار می‌دهد.

شما می‌توانید با استفاده از توانایی Drag طبقه بندی‌ها را جابجا کنید، نمای اصلی را به شکلی که می خواهید تغییر دهید.

بخش‌های مهم و اصلی

Email Account

شما نیز با استفاده از سیستم پست الکترونیکی سایت خود می‌توانید با دیگر سایت‌ها در ارتباط باشید و همچنین کاربران سایت شما نیز می‌توانند با شما در ارتباط باشند.آدرس های پست الکترونیکی بصورت name@Yourdomain هستند

Backup Wizard

قبل از اینکه بخواهید در سایت خود تغییرات اساسی ایجاد کنید حتما از بکاپ گیری با کمک این بخش مطمئن شوید تا از بروز خطرات احتمالی مصون بمانید.

File Manager

یکی از مهمترین و اصلی‌ترین ابزارهای Cpanel می‌باشد که کلیه مدیریت‌های فضای سایت و فایل‌های درون آن را شامل می‌شود.

از توانایی‌های این ابزار می‌توان به ایجاد/حذف/ویرایش فایل‌ها و پوشه‌ها، تغییر نام فایل‌ها و پوشه‌ها، بارگذاری فایل‌ها، مشاهده فضای اشغال شده توسط فایل‌ها و پوشه‌هاو تغییر سطح دسترسی(Permission) فایل‌ها و پوشه‌ها اشاره کرد.

Webalizer

کی از توانمندی‌های بسیار مهم Cpanel. با استفاده از این توانمندی یک آمار دقیق و کامل از کلیه موارد سایت خود خواهید داشت. این آمار هر لحظه بروزرسانی می‌شود.

PHPMyAdmin

یکی از مهمترین و پرکاربردترین قسمت‌های مدیریت یک وبسایت PHPMyAdmin می‌باشد که وظیفه مدیریت پایگاه داده‌ (Database) را دارا است.

Subdomains

شما می‌توانید با استفاده از آن برای سایت خود نیز چنین زیرشاخه‌هایی را داشته باشید.

– بخش نماینده (Reseller) :

2.

این بخش برای نمایندگان فروش هاست در دسترس است و از امکانات آن می توان به امکان ارائه کنترل پنل بخش کاربر، داشتن کلیه امکانات بخش کاربر، امکان مدیریت و دسته بندی فضاها، امکان حذف و ایجاد کاربر، امکان ویرایش و دسته بندی کاربران، امکان تغییر پسورد کاربران وامکان تغییر پکیج کاربر اشاره کرد.

بخش مدیرت کامل (Root) :

3..

این بخش دسترسی کامل به سی پنل است که فقط در دسترس مدیر سرور قرار میگیرد.امکانات آن شامل این موارد است:

امکان اداره پنل بخش کاربر،امکان ارائه پنل بخش نماینده، داشتن کلیه امکانات بخش کاربر و نماینده، امکان مدیریت سرویس ها، امکان تغییر تنظیمات و رفتار کنترل پنل

از همراهی شما در این آموزش سپاس گزاریم