امروز قصد داریم تا مجموعه ای از آموزش های بهینه سازی سایت وردپرسی را برای شما عزیزان معرفی و ارائه نماییم. کارهای بسیار زیادی وجود دارد که یک مدیر سایت و توسعه دهنده به منظور بهینه سازی سایت انجام دهند، اما آیا شما می دانید که از کجا شروع کنید؟ این نکته مهم است که بدانید بهینه سازی شما در جهت اطمینان بخشیدن به کاربران در استفاده از سایت خواهد بود.

بهینه سازی وردپرس

انواع مختلفی از روش ها برای بهینه سازی وردپرس وجود دارد که می توانید روی آنها متمرکز شوید و برای کارکرد بهتر وردپرستان از آنها استفاده کنید، مانند:

افزایش سرعت بارگذاری سایت وردپرس

بهبود بهینه سازی موتور جستجو (SEO )

بهتر ساختن کد های وب سایت

با استفاده از وردپرس، شما تقریبا هر چیزی را می توانید در اینترنت بسازید.اما همین انعطاف پذیری باعث می شود که شما توجه ویژه ای به اندازه سایت، کد های سایت و ترافیک سایت خود داشته باشید .و اما مراحلی که برای بهینه سازی سایت وردپرسی باید انجام دهیم:

۱.کش کردن

وردپرس به صورت پویا پست ها وصفحات را از پایگاه داده های شما، هر زمان که بازدیدکنندگان وارد سایت شوند انجام می دهد.این بدین معنی است که اگر در ده دقیقه ۵۰۰ نفر بازدید کننده داشته باشید، سایت شما نیاز دارد تا ۵۰۰  درخواست جدا برای PHP ارسال کند تا نمایش صفحه اول به بازدیدکنندگان شما انجام شود.

کار های زیادی هست که می توانید به جای    Caching انجام دهید. هنگامی که شما یک کش مناسب پیاده سازی کردید، تنها بازدیدکننده اول نیاز به فرآیند درخواست PHP برای راه اندازی داده ها از پایگاه داده و رندر کردن یک صفحه دارد.ب قیه افراد تنها از طریق کش صفحه رندر شده می توانند مشاهده کنند.

ابزار ها و افزونه های پیشنهادی کش کردن وردپرس:

Comet Cache

WP Super Cache

W3 Total Cache

Cache Enabler

WP Rocket

۲.کاهش مصرف منابع

آیا می دانید که افزونه های سایت شما نیاز به حجم زیادی منبع دارد؟ برای اطلاع یافتن از این موضع، احتمالا نیاز به نصب کردن افزونه “عملکرد افزونه های P3 ” دارید.

خب برای اینکه بدانید کدام یک از افزونه ها منبع زیادی مصرف میک ند، در اینجا چند نمونه از معروف ترین افزونه ها را معرفی می کنیم:

 • Disqus Comment System
 • Skype Status
 • Yet Another Related Post Plugin
 • Constant Contact WordPress Widget
 • NextGEN Gallery
 • Reveal IDs
 • VaultPress
 • wpCloaker
 • Digi Auto Links
 • PHP Code for Posts
 • Simple Post Thumbnails
 • WordPress Facebook

هیچ مشکلی در استفاده از اینگونه افزونه ها وجود ندارد اما به منظور افزایش سرعت سایت نیاز به ایجاد تعادل در بین مصرف منابع دارید.

 ۳.wp-cron.php پیش فرض را متوقف کنید

هر زمانی که یک بازدید کننده وارد سایت شما میشود، وردپرس به صورت خودکار wp-cron.php را اجرا می کند و سپس تلاش می کند تا کارهایی که در آخرین بازدید انجام داده را دوباره اجرا کند.یکی از راه های بهینه سازی وردپرس، غیرفعال کردن wp-cron.php است که به طور برنامه ریزی شده در وردپرستان فعال است.

برای این کار مراحل زیر را انجام دهید:

ابتدا یک خط کد به فایل wp-cron.php اضافه کنید.

define('DISABLE_WP_CRON', 'true');

همچنین میتوانید از یک قفل تایمری cron استفاده کنید:

define('WP_CRON_LOCK_TIMEOUT', 900);

نکته:اگر با سرور cron آشنایی ندارید پیشنهاد می شود که روش اول را انتخاب نمایید.

۴.تنظیم ذخیره خودکار

تنظیمات ذخیره سازی خودکار را از درون فایل های  wp-config.php خاموش کنید.در حال حاضر، وردپرس به طور مداوم سعی در ذخیره سازی خودکار دارد و آن ها را در هر بار به پایگاه داده ارسال می کند.

کد زیر این کار را به هر ۵ دقیقه افزایش می دهد.

define('AUTOSAVE_INTERVAL', 300);

۵.زمانی که نیاز ندارید از سایت خارج شوید

هنگامی که شما داخل بخش مدیریت سایت وردپرستان هستید، مرورگر شما درخواست های متعددی را برای فایل wp-admin/admin-ajax.php ارسال می کند که طول زمان را اضافه می کند.

من سرور هایی را دیده ام که برای ورود به بخش مدیریت، درهر دقیقه بیش از ۳۰ درخواست ارسال می کنند که منجر می شود حساب کسی دیگر تا ۳۰۰% کاهش سرعت بیابد و cpu بیش از اندازه درگیر شود.

۶.مقابله با موتور های جستجو

آیا فایلی به نام  robots.txt دارید؟ آیا شما آموزش های موتور های جستجو را برای اینکه بدانید چه کار هایی انجام می دهند و چه کار هایی انجام نمی دهد مشاهده می کنید؟در اینجا چند نکته است که بهتر است به آنها بیندیشید:

عوامل کاربر می تواند تعریف شود

فایل/پوشه/مکان می تواند غیر مجاز شود

Crawl-delay میتوانید به بهینه سازی سایتتان کمک کند.

۷.مسدود کردن کاربران

استفاده از  iThemes Security Pro  آسانترین راه برای رسیدگی به مسدود کردن عوامل کاربران و یا IP آدرس آنهاست. همچنین شما می توانید با استفاده از ویرایش فایل  .htaccess کاربران را مسدود کنید.۴ راه اصلی برای مسدود کردن کاربراندر بازدید از وب سایتتان :

با استفاده از IP آدرس

با استفاده از عامل کاربر (User-Agent)

با استفاده از مراجعه

با استفاده از ربات مسدود کننده

۸.مقابله با نظرات هرزنامه (SPAM )

متاسفانه وردپرس یک خاصیت بد در زمینه جمع آوری اسپم ها دارد و اگر کاری در مورد آنها نکنید به همین صورت روی هم جمع می شوند.حتی اگر تنظیمات نظر دهی در مورد افراد انجام شده باشد و یا از کپچا استفاده شده باشد، گاهی اوقات لازم است که با اسپم ها مقابله کنیم.

به IP فایل های  اسپمتان نگاهی بیندازید.با یک نگاه گذرا می توانید متوجه شوید که برخی از IP های استاندارد را می توانید محدود کنید.اما اگر می خواهید به راحتی فرصت های اسپم را حذف نمایید ولی آن افراد بازهم بتوانند از سایت بازدید کنند می توانید کد کوتاه زیر را در فایل .htaccess اضافه کنید:

ErrorDocument 503 "Commenting disabled"
RewriteEngine On
RewriteCond %{REMOTE_ADDR} ^60.173

[OR] RewriteCond %{REMOTE_ADDR} ^218.10
RewriteCond %{REQUEST_URI} ^/wp-comments-post.php$
RewriteRule .* – [R=503,L]

۹.مقابله با تجدید نظر ارسال

واقعا به چه تعدادی از تجدید نظر های ارسال نیاز دارید؟ این که این افزونه را حذف کنید هیچ گونه نشانی از عقب ماندگی سایت شما نخواهد بود. ولی به مرور زمان تعداد زیاد این تجدید نظر ارسال ها باعث پر شدن بیهوده  پایگاه داده شما می شود.با قرار دادن یک خط کد کوتاه در فایل wp-config.php می توانید این مشکل را حل نمایید.

define('WP_POST_REVISIONS', 5);

۱۰.به روز رسانی همه چیز

اطمنیان حاصل کنید که هسته وردپرس،افزونه ها و پوسته ها را به روزرسانی می کنید.اجازه ندهید چیزی تاریخ گذشته بماند.درست است که ویژگی های امنیتی زیادی به همراه به روز رسانی های جدید وارد سایت می شود اما گاهی اوقات برخی کد ها نیز به خوبی بهینه سازی شده اند و این به نفع سایت خواهد بود.

با تشکر از همراهی شما دوستان عزیز