قبل از هرچیز باید بگویم که منظور ما از  تاریخ و ساعت، نمایش تاریخ و ساعت فعلی است که بیشتر در وب سایت های خبری از این ویژگیاستفاده می شود و اگر تصمیم دارید که شما هم این مورد را به سایت خود اضافه کنید، با ما همراه باشید.

 

چگونه زمان را به بازدید کننده نشان دهیم؟

به طور معمول برای نمایش زمان به کاربر سایت دو روش وجود دارد:

  1. نمایش تاریخ و زمان سیستم خود کاربر
  2. نمایش تاریخ و زمان تنظیم شده برای وب سایت

هریک از موارد کاربردهای خاص خود را دارد و در این که کدام یک روش بهتری است؛ شاید مهم ترین مسئله خود بازدید کنندگان باشند.

در حالت اول از آنجایی که زمان از سیستم خود کاربر دریافت می شود، اگر زمان تنظیم شده بر روی سیستم بازدید کننده (کامپیوتر، تبلت، گوشی هوشمند) اشتباه باشد – این اشتباه در سایت شما نیز تکرار خواهد شد. پس مورد دوم گزینه بهتری می تواند باشد!

اما روش دوم نیز می تواند اشتباه باشد! فرض کنید شما وب سایت خود را با زمان محلی ایران تنظیم کرده اید – حال اگر شخصی خارج از ایران به وب سایت شما مراجعه کند؛ زمانی که مشاهده خواهد کرد، برای وی اشتباه خواهد بود.

 

استفاده از تابع jdata

پاراگراف قبلی شاید شما را دچار سردرگمی کرده باشد اما زیاد نگران نباشید. در واقع مخاطب وب سایت های فارسی زبان بیشتر از داخل خود کشور هستند و آن عده ای دیگر که خارج از کشور هستند خودشان آگاه هستند که زمان نمایش داده شده در سایت اشتباه نیست. پس بهتر است که از روش دوم استفاده کرد.

برای این کار در وردپرس روش ساده ای وجود دارد که برای کار با آن باید افزونه جلالی در سایت فعال باشد. این افزونه توابع شمسی سازی زمان را در خود دارد که شما می توانید با استفاده از آن به راحتی تاریخ و ساعت را نشان دهید. برای مثال به کد زیر توجه کنید:

امروز <?php echo jdate (‘l d F Y’); ?> - ساعت <?php echo jdate (‘H:i’); ?>

خروجی کد بالا در زمان اجرا به این حالت بود: “امروز شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۶ – ساعت ۲۱:۲۱“.

حال شما می توانید از همین کد در سایت خود استفاده کنید و یا آن را متناسب با نیاز خود ویرایش کنید.

توجه: برای نمایش درست تاریخ و زمان لازم است که در تنظیمات همگانی زمان محلی را تهران انتخاب کنید.