این مقاله آخرین مقاله از سری “اشتباهات رایج مدیریتی در وردپرس” می باشد که در مورد چند مورد از جنبه‎های ظریف یک سایت وردپرسی خوب، صحبت می کنیم.

داستان تا اینجا…

تا اینجا از اشتباهات رایجی که مبتدیان در وردپرس ممکن استمرتکب شوند، گفتیم. اگر بخواهیم مرور یخیلی کوتاه داشته باشیم، باید گفت که اشتباهات رایج در وردپرس، اشتباهات رایج امنیتی وردپرس واشتباهات رایج در بحث برندینگ سایت وردپرسی را بررسی کردیم. امروز نیز قصد بیاناشتباهات ظریفی را که ممکن است به چشم نیایند، را داریم.

عدم استفاده از قالب فرزند (Child Themes)

عدم استفاده از قالب فرزند(Child Themes)

در ابتدا، کسانی که کار با وردپرس را تازه شروع کردند، دانش زیادی در مورد انجام تغییرات در قالب وردپرس ندارند. شاید به همین دلیل باشد که اوایل، مدام قالب سایتشان را تغییر می دهند.

در این مورد در قسمت دوم، نکته هفتم صحبت کردیم. موقعی که دانش هر چند کمی، از اینکه وردپرس چگونه کار می کند پیدا کردید، ممکن است بخواهید چیزهای جدیدی را تجربه کنید. کار بزرگی است، اما صحبتمان در مورد آزمایش چیزهای جدید روی سایت اصلی که در قسمت اول گفتیم را به خاطر داشته باشید. اجازه دهید فرض کنیم شما تمام نکات مطرح شده را رعایت کردید و شروع به تغییرات قالب سایت در یک نسخه آزمایشی روی لوکال هاست کردید.باید گفت که هنوز یه جای کار ایراد دارد! بله شما از قالب فرزند(Child Theme) استفاده نمی کنید.

قالب فرزند چیست؟

قالب فرزند در واقع یک الحاقیه است که روی قالب اصلی نصب می شود. تمام ویژگیهای قالب اصلی را به همراه خواهد داشت و تغییرات و اضافه های خودش را، روی آن قالب پیاده می کند (البته تغییرات و اضافه ها، قراره توسط شما کدنویسی شود).

فرض کنید از قالب فرزند استفاده نمی کنید و قرار است تغییرات را مستقیماً در قالب اصلی پیاده کنید. مثلاً می خواهید فونت و چیدمان قالب را عوض کنید و احتمالاً فایل‎های stylesheet.css و functions.php را بخواهید تغییر دهید. این دقیقاً چیزی است که ممکن است بعداً مشکل ساز شود.

قالب‎های استاندارد برای رفع خطاها، بهبود کارایی، حذف عناصر منسوخ شده، افزودن ویژگی جدید و یا سازگاری با نسخه جدید وردپرس، به طور مداوم بروزرسانی‎های جدیدی ارائه می دهند. همان طور که به روزرسانی هسته وردپرس مهم است، این مسئله نیز مهم است که قالب را هم، حداقل به دلایل امنیتی، بروزرسانی کنید.

زمانی که قالب اصلی را به روز می کنید، تمام تغییراتی که قبلاً در فایل‎های توابع اعمال کردید، از دست خواهند رفت. به همین دلیل است که توصیه می کنیم در صورتی که می خواهید تغییراتی در قالبتان ایجاد کنید، از قالب فرزند استفاده کنید.

زمان استفاده از قالب فرزند هم، شما تمام ویژگی‎ها و خصوصیات قالب اصلی را دارید و نیاز نیست در این مورد نگران باشید. می توانید برخی از این خصوصیات را تغییر دهید یا چیزهای جدیدی اضافه کنید. خصوصیاتی که تغییر نمی دهید، همانطور که در قالب والد بودند، خواهند ماند، چرا که قالب فرزند، وارث قالب اصلی است.

 

مزایای استفاده از قالب فرزند

 • تمام تغییرات داخل یک فایل جدا ذخیره می شوند.
 • با بروزرسانی قالب اصلی، خصوصیات جدید به قالب فرزند هم به ارث می رسد
 • بروزرسانی‎های قالب اصلی رو بدون از دست دادن تغییراتی که اعمال کردید دریافت می کنید

ساختن قالب‎های فرزند واقعاً کار آسانی است، به زودی آموزشی در این باره منتشر خواهیم کرد، منتظر باشید.

 

عدم استفاده از کَش(Caching) در وردپرس

عدم استفاده از کَش(Caching) در وردپرس

 

کش کردن سایت وردپرسی، به طور قابل ملاحظه‎ای سرعت سایت را بالا می برد و از طرف دیگر در طولانی مدت، استفاده از منابع سرور را پایین می یارد. این کار امتیاز خوبی برای افزایش رتبه سئو به حساب می آید، چرا که گوگل سایت‎های سریع رو دوست دارد. علاوه بر آن، بازدید کننده‎ها هم سایتی که سریع لود می شود (که منجر به بهبود تجربه کاربری هم خواهد شد) را دوست دارند. این در حالی است که فشار کمتری هم به سرور وارد خواهد شد.

برای سایت‎هایی هم که از هاست اشتراکی استفاده می کنند می تواند مفید باشد، چون همان طور که گفتیم که این نوع هاست‎ها منابعشان را با سایت‎های دیگر به اشتراک می گذارند.

قبلاً در مورد نحوه کش کردن سایت وردپرسی در مقاله‎های افزایش سرعت سایت وردپرس با افزونه W3 Total Cache و افزایش سرعت سایت وردپرس با افزونه کش وردپرس WP Super Cache توضیحاتی دادیم که توصیه میکنیم آن ها را نیز مطالعه کنید.

 

عدم مدیریت دیدگاه‎ها

عدم مدیریت دیدگاه‎ها

دریافت دیدگاه‎ها از روز اول شروع می شوند، به شرطی که یکی از کارهای زیر رو انجام داده باشید:

 • در شبکه‎های اجتماعی فعال باشید و دیده شده باشید.
 • سایت یا وبلاگتان را در بین آشنایان و اقوامتان معرفی کرده باشید.
 • لیست عظیمی از ایمیل‎ها تهیه کرده باشید، که بتوانید سایتتان را معرفی کنید.

در غیر این صورت دریافت دیدگاه ممکن است کمی زمان ببرد.

البته به عوامل دیگه هم بستگی داره؛ از جمله اینکه محتوای جذابی ایجاد کنید، یا جمع بندی خوبی برای نوشته هایتانداشته باشید.به هر حال، از زمانی که اولین دیدگاه‎ها را دریافت می کنید، باید نسبت به مدیریت آن ها اقدام کنید.

در قدم اول بهتر است که یک ضد اسپم نصب کنید، مثل Akismet، در مقاله اکیسمت افزونه ای برای مقابله با دیدگاه های جفنگ یا هرزنامه ها در وردپرس در مورد این افزونه توضیحاتی ارائه کردیم که مطالعه اش خالی از لطف نیست.

نیازی نیست همه دیدگاه‎ها را تایید کنید، اگر دیدگاهی تبلیغاتی به نظرتان رسید یا لفظ نامناسبی داشت، میتوانید تاییدش نکنید. هر موقع لیست هرزنامه‎ها و سطل زباله زیاد شد، آن ها را خالی کنید تا دیتابیس وردپرس، سنگین نشود.

 

موازنه نابجا بین دسته‎بندی و برچسب‎ها

موازنه نابجا بین دسته‎بندی و برچسب‎ها

در حالی که برچسب‎ها سریع تر ایندکس می شوند، در طولانی مدت سایتی که بهترین ساختار را داشته باشه برنده‎ است.بعضی از متخصصین سئو اصرار دارند که هرچه برچسب بیشتر برای نوشته استفاده کنید بهتر است. سعی کنید به حرف آن ها گوش نکنید و فقط به سایت و منابع معتبر سئو متکی باشید.

در زیر تعدادی از مقالات مربوط به سئوی وردپرس را از سایت راهنمای ورپرس برایتانلیست کردیم که توصیه میکنیم مطالعه کنید.

فهرست کردن سایت بعد از نصب وردپرس

فهرست کردن سایت بعد از نصب وردپرس

در آخرین مراحل نصب وردپرس، گزینه‎ای پیش روی شما قرار خواهد گرفت مبنی بر این که “از موتورهای جستجو در خواست کن تا محتوای سایت را بررسی نکنند”، که میتوانید آن را فعال یا غیر فعال کنید.

خوب شما که فعلاً محتوایی برای ایندکس شدن در موتورهای جستجو ندارید، پیشنهاد بنده این است که این گزینه رو فعال کنید تا درخواستی برای ایندکس شدن محتوای سایت به موتورهای جستجو ارسال نشود.

زمانی که حداقل دو تا سه پست آماده برای انتشار داشتید، اون گزینه رو از مسیر تنظیمات » خواندن غیر فعال کنید. اما هنوز پست‎ها رو منتشر نکنید. به مرکز وبمستر تولز گوگل و بینگ بروید و سایتتان  را بصورت دستی در آنجا ثبت کنید. پس از ثبت درخواست پست‎ها را منتشر کنید. حالا وردپرس به طور خودکار، موتورهای جستجو را از پست‎های جدید شما مطلع می کند.

این پست جمع بندی این سری از مقالات بود.هنوز لحظه ثبت اولین مشترک ایمیلم رو به خاطر دارم، حتی اولین دیدگاه وبلاگم را. حالا که به گذشته نگاه می کنم و اشتباهاتم را به یاد می آورم، از انجام آن اشتباهات پشیمان نیستم، چرا که از آن ها خیلی چیزها یاد گرفتم و امروز آن ها را با شما به اشتراک می گذارم.پس اگه شما هم اشتباهاتی داشتید، احساس بدی نسبت به آن ها نداشته باشید، باید درس بگیرید و ادامه مسیر را با قدرت بیشتری طی کنید.خوشحال می شویم اگه شما هم تجربه‎ای از اشتباهات گذشته خودتان در زمینه مدیریت وردپرس دارید، با ما در میان بگذارید.

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

سلام و عرض ادب، بابک نصیرپور هستم. علاقمند به طراحی و توسعه وب. البته گهگداری، با حفظ فاصله، سری هم به بازی‏سازی با تکنولوژی وب میزنم. علاقه مند به AngularJS و WordPress هستم و از اینا مهمتر ترکیبشون با هم هست که میشه قالب های زیبا و Full-Ajax ساخت که هم تجربه کاربری خوبی در پی خواهد داشت و هم به راحتی توسط موتورهای جستجو و ربات های شبکه های اجتماعی قابل crowl شدن هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *