تگ های قالب (توابع) برای دریافت محتوا از پایگاه داده استفاده می شوند. محتوا می تواند عنوان یک نوشته و یا یک ستون کناری کامل باشد. برای افرادی که می خواهند پوسته های وردپرسی طراحی کنند؛ این آموزش می تواند بسیار کاربردی باشد. پس تا انتها با ما همراه باشید.

 

تگ قالب چیست؟

تگ قالب تکه کد ساده ای است که به سیستم وردپرس اعلان می کند که از پایگاه داده چیزی را دریافت کند که خود می تواند به سه نوع تقسیم بندی شود:

  • تگ PHP
  • تابع وردپرس
  • پارامترهای اختیاری

برای مثال تگ get_header()  به وردپرس می گوید که فایل header.php را به آن قسمت ضمیمه کند. همان طور که مشاهده می کنید header.php یا همان سربرگ قالب باید دقیقا به همین نام باشد؛ در غیر این صورت وردپرس قادر به شناسایی فایل نخواهد بود.

برای اطلاع بیشتر در خصوص فایل های قالب های وردپرسی می توانید نوشته معرفی فایل های پوسته های وردپرسی را بخوانید.

 

از دیگر تگ ها می توان به موارد زیر نیز اشاره کرد:

  • the_title() – عنوان نوشته و یا برگه را از پایگاه داده دریافت کرده و به صفحه اضافه می کند.
  • bloginfo(‘name’) – عنوان یا همان نام سایت را دریافت می کند.

 

پارامترها

اگر به مثال های فوق دقت کرده باشید می توانید متوجه می شوید که برخی از این تگ ها این امکان را دارند که نحوه دریافت اطلاعات در آنها مشخص شود. برای مثال bloginfo() در داخل خود پارامتری به نام name دارد که مشخص می کند تنها عنوان دریافت شود. به همین ترتیب اگر تگ فوق را به شکل bloginfo(‘version’) در سایت خود استفاده کنید؛ می توانید از نسخه وردپرسی که استفاده می کنید آگاه شوید.

 

چرا باید از توابع استفاده کرد؟

همانطور که گفته شد این توابع اطلاعات را از پایگاه داده و یا فایل های دیگر موجود در قالب دریافت کرده و به صفحه ضمیمه می کنند. به همین دلیل با استفاده از آنها می توانید حجم کدهای استفاده شده در فایل های مختلف را کاهش دهید تا خوانایی کدها افزایش پیدا کند و همچنین سرعت کار شما به عنوان یک طراح و توسعه دهنده وردپرس افزایش پیدا کند.

دلیل دیگری که باید از تگ های قالب استفاده کرد؛ دریافت اطلاعات پویا است. در فایل header.php وقتی که شما تگ title که مربوط به نمایش عنوان سایت است را ایجاد می کنید نمی توانید از پیش در آن مقدار ثابتی را وارد کنید و اگر این کار را انجام دهید؛ تمامی صفحات سایت شما یک عنوان را نمایش خواهند که برای سئو سایت بسیار مضرر است و از طرفی نمی توانید برای هر یک از نوشته ها و برگه های سایت یک فایل مجزا ایجاد کنید! پس بهترین راهکار استفاده از توابع پوسته های وردپرس است.

 

نحوه استفاده از تگ ها

برای استفاده از تگ های پوسته های وردپرسی کافی است که آنها را داخل کدهای PHP قرار دهید. به عنوان مثال در فایل single.php پوسته که برای تک نوشته ها از آن استفاده می شود شما می توانید تگ get_header(); در آن ببینید که وظیفه آن ضمیمه کردن فایل header.php است.

برای مشاهده فهرست کامل تگ های قالب های وردپرس اینجا کلیک کنید.