برای افرادی که می خواهند پوسته های وردپرسی طراحی کنند و یا در قالب فعلی سایت خود تغییراتی را اعمال کنند، آشنایی با فایل های اصلی که هر قالب وردپرسی باید آنها را داشته باشد می تواند کمک زیادی به آن ها کند. برای آشنایی با این فایل ها با ما همراه باشید.

 

index.php

قالب صفحه اصلی که وجود آن برای تمامی پوسته ها ضروری است.


style.css

کدهای مربوط به استایل یا همان شیوه نامه در این فایل قرار می گیرد و در قسمت هدر سایت فراخوانی می شود.

rtl.css

برای وب سایت هایی که زبان نوشتاری آنها از سمت راست می باشد (مانند وب سایت های فارسی) از این فایل استفاده می شود. اگر سایت شما خارجی زبان باشد وردپرس این فایل را نادیده خواهد گرفت اما اگر یک وب سایت فارسی زبان داشته باشید، در صورت وجود این فایل وردپرس به صورت خودکار آن را به سایت اضافه خواهد کرد.

comments.php

فایل مربوط به بخش دیدگاه ها. برای مثال اگر می خواهید که بازدید کنندگان آدرس سایت خود را در بخش دیدگاه ها وارد نکنند؛ می توانید این فایل را باز کرده و فیلد مورد نظر را حذف کنید.


header.php

هدر یا سربرگ پوسته فایلی است که در آن اطلاعات مربوط به صفحه، لینک به فایل های استایل و جاوا اسکریپت و… در آن قرار می گیرد. البته این فایل تابع کاربردی به نام wp_head(); را دارد که افزونه ها از طریق آن اطلاعات بیشتری را به هدر اضافه می کنند.
single.php

برای ادامه نوشته ها، وردپرس از این فایل استفاده می کند. در صورتی که این فایل وجود نداشته باشد سیستم فایل index.php را استفاده خواهد کرد.

 

page.php

همانند فایل قبلی که برای تک نوشته ها بود، این فایل مخصوص برگه ها است. به عبارتی شما می توانید چیدمان و ساختار برگه ها را متفاوت طراحی کنید.

 

category.php

اگر بازدید کنندگان بخواهند دسته ای را مشاهده کنند؛ وردپرس برای ایجاد صفحه آن دسته، از این فایل کمک خواهد گرفت. شما می توانید برای دسته ها ساختار متفاوت تری را در نظر بگیرید که باعث جلب نظر افراد شده و آنها را برای مدت بیشتری در سایت خود نگه دارید.
tag.php
فایل مربوط به برچسب ها.

 

author.php
فایل مربوط به صفحه پروفایل نویسندگان سایت.

archive.php

آرشیو سایت که این روزها در کمتر سایتی می توانید آن را مشاهده کنید! با این حال اگر می خواهید که مطالب سایتتان به صورت آرشیو ماهانه و سالانه نیز نمایش داده شوند می توانید از این فایل در پوسته خود استفاده کنید. البته وجود آن چندان ضروری نیست و اگر این فایل وجود نداشته باشد، وردپرس از فایل اصلی که index.php است استفاده خواهد کرد.
search.php

فایل مربوط به صفحه نتایج جستجوها. در طراحی این فایل بهتر است تمرکز ویژه‌ای داشته باشید و مطمئن شوید که ساختار آن به گونه ای است که افراد در رسیدن به نتیجه دچار مشکل و سردرگمی نخواهند شد.
۴۰۴.php

برای صفحاتی که بازدید کنندگان می خواهند به آن مراجعه کنند ولی وجود ندارد، وردپرس از این فایل استفاده می کند. عده ای در آن از کدهای ری دایرکت استفاده می کنند که بازدید کننده را معمولا به صفحه اصلی سایت هدایت می کند؛ اما پیشنهاد ما این است که این کار را نکرده و اجازه دهید که بازدید کننده خطای مربوط به عدم وجود صفحه را مشاهده کند! البته می توانید در این صفحه یک کادر جستجو به همراه چند مورد از مطالب را قرار دهید که از خروج بازدید کننده جلوگیری شود.

 

functions.php

فایل مربوط به توابع پوسته می باشد که برای پوسته های مدرن امروزی کاربرد بسیاری دارد. البته اگر این فایل وجود نداشته باشد هم مشکلی پیش نخواهد آمد و بیشتر کاربر جانبی برای افزودن امکانات را دارد. اگر می خواهید در خصوص این فایل بیشتر بدانید این نوشته را بخوانید: آشنایی با فایل functions.php وردپرس

 

footer.php

فایل مربوط به پابرگ پوسته که از آن بیشتر برای درج کپی رایت استفاده می شود. البته فوتر سایت آخرین قسمت از سایت است که افراد به آن نگاه می کنند؛ بنابراین اگر در این قسمت از سایت خلاقیتی به کار ببرید و بتوانید توجه بازدید کنندگان را جلب کنید، می توانید آنها را به حضور بیشتر در سایت خود تشویق کنید و یا ایمیل آنها را به دلایل مختلف دریافت کنید – پس به همین سادگی از کنار این فایل نگذرید!

 

sidebar.php

فایل مربوط به ستون کناری که البته اگر سایت شما بدون ستون کناری باشد، دیگر به آن هم نیازی نخواهید داشت.