اکثر بلاگرهای تازه کار و مدیران سایت‎ها، از قبل، تجربه و پیش درآمدی در زمینه توسعه و برنامه نویسی وب و نرم افزار ندارند. اگر در حال خواندن این مطلب هستید، احتمالاً شما هم یکی از آن ها هستید. مشکل در این که از دانش برنامه نویسی سر رشته ای ندارید یا نمی توانید سایتی را از صفر تا صد بالا بیارید، نیست. اما باید گفت که شروع یک سایت وردپرسی می تواند ترسناک باشد، مخصوصاً وقتی که چیزی در مورد استفاده از بک اِند یا Back End (جایی که اکثر کارهای مدیریتی در آن انجام می شوند) ندانید.

تو این مقاله، ما شما را با ۱۰ عنصر کلیدی از عناصر بک اِند(Back-End) وردپرس آشنا می کنیم و توضیح خواهیم داد که هر کدام از این ۱۰ عنصر برای چه کاری ساخته شده اند و چگونه از آن ها استفاده کنید.

۱- پیشخوان

پیشخوان

در واقع پیشخوان، خانه یا صفحه اصلی شما است که در هر بار که به قسمت مدیریتی لاگین می کنید، خواهید دید.

اینجا می توانید اطلاعات کلی در مورد سایتتان را  مشاهده کنید، یک پیش نویس سریع از آنچه که در ذهنتان دارید بنویسید، چیزهایی که قبلاً منتشر کردید ببینید و اخبار جدید وردپرس را مشاهده کنید.

اگر روی به‎روزرسانی‎ها کلیک کنید، به صفحه جدیدی منتقل میشید که آخرین بروزرسانی‎های سیستم وردپرس، قالب‎ها و افزونه‎های نصب شده را خواهید دید. حصول اطمینان از بروز بودن آن ها خیلی مهم هست، اگه بروز نباشند ممک استبه درستی کار نکنند و یا حفره امنیتی در آن ها پیدا شده باشد که می تواند خیلی خطرناک باشد. بنابراین که این صفحه را به صورت دوره‎ای چک کنید.

بروزرسانی‎ها

۲- نوشته‎ها

در منوی سمت راست دومین آیتمی که بعد از پیشخوان به چشم می خورد، بخش نوشته‎ها هستند. اینجا قسمتی است که احتمالاً بخش قابل توجهی از وقتتان را – در صورتی که زیاد اهل نوشتن باشید- در آن سپری خواهید کرد.

نوشته‎ها

صفحه همه نوشته‎ها، تمام نوشته‎‏هایی که قبلاً پیش نویس کردید یا منتشرشان کردید را در قالب یک جدول برایتان نمایش می دهد.

اینجا در واقع پایگاه مدیریت نوشته‎های شماست. برای ایجاد نوشته جدید روی افزودن نوشته کلیک کنید، برای ویرایش یا پاک کردن نوشته‎های قبلی و یا انتشار یک پیش‎نویس، روی عنوان مربوطه کلیک کنید و یا خیلی ساده ماوس رو روی آن ببرید و یکی از گزینه‎های مورد نظرتان را انتخاب کنید.

posts-hover

در منوی نوشته، همچنین می توانید آیتم‎های دسته‎ها و برچسب‎ها او نیز ببینید. با کلیک روی هر کدام از آن ها به صفحات متناظرشان هدایت خواهید شد که آن جا نیز می توانید برچسب‎ها و دسته‎ها را مدیریت کنید. همچنین  قسمت مدیریت دسته‎ها و برچسب‎ها را موقع نوشتن یا ویرایش پست‎ها میتوانید در نوار ابزار کناری ملاحظه کنید و از آن جا هم اقدام به مدیریتشان کنید.

برچسب‎ها

۳- رسانه

بخش بعدی بخش رسانه هست. جایی که تمام تصاویر، فایل‎ها و آیتم‎های دیگری که آپلود کردید را می توانید ملاحظه کنید.

رسانه

برای آپلود آیتم‎های جدید به کتابخانه، روی گزینه افزودن کلیک کنید. در صفحه جدیدی که باز میشود می توانید فایل مورد نظر را به فضای نقطه چین بکِشید و رها کنید و یا روی گزینش پرونده‎ها کلیک کنید.

uploads-drag-n-drop

اگر در حال نوشتن یا ویرایش پستی هستید و می خواهید عکسی را به متن اضافه کنید، روی افزودن پرونده چند رسانه‎ای که بالای ادیتور متن هست، کلیک کنید و عکسی را از کتابخانه انتخاب کنید و یا عکس جدید آپلود کنید.

گزاشتن رسانه

۴- برگه‎ها

این بخش جایی هست که می توانید برگه‎های جدید به سایتتان اضافه کنید و یا آن‎ها رو ویرایش کنید. برگه‎ها مشابه نوشته‎ها نیستند. یک برگه در وردپرس، به عنوان مثال می تونه صفحه اصلی باشه و یا صفحه درباره ما، در واقع یک نمای کلی یا یک سری اطلاعات هست و حتی می تونه گالری باشه. طرف دیگه، نوشته‎ها، مقالات خبری و یا نوشته‎های وبلاگتون می تونن باشن. یکی از تنظیمات موقع ویرایش یا اضافه کردن برگه‎‏ها، خصوصیات برگه هست که این امکان رو بهتون میده برگه جاری رو زیر مجموعه برگه دیگه‎ای قرار بدید. همچنین می تونید قالب صفحه جاری رو انتخاب کنید که متمایز از سایر بخش‎های سایت دیده بشه.

برگه تازه

۵- دیدگاه‎ها

بخش دیدگاه‎ها همان طور که حدس می زنید، محل مدیریت دیدگاه‎هایی است که برای پست‎ها و برگه‎ها گذاشته شده اند. با بردن ماوس روی هر دیدگاهی، یک سری از گزینه‎ها ظاهر خواهند شد که بسته به انتخابتان می تونید یکی از آن ها را انتخاب کنید؛ مثل ویرایش یا حذف دیدگاه.

دیدگاه‎ها

۶- نمایش

بخش نمایش بخش بعدی است که در نوار منوی سمت راست مشاهده می‎کنید که تماما درباره ظاهر و زیبایی بصری سایت شماست. اینجا جایی است که می توانید قالب سایتتان را سفارشی سازی کنید و فهرست‎ها و ابزارک‎ها را وارد نمایید. با کلیک روی پوسته‎ها می توانید پوسته‎هایی که از قبل روی وردپرس شما نصب شدند را مشاهده کنید، اگر هم خواستید می توانید با کلیک روی افزودن پوسته تازه، یک پوسته جدید نصب کنید. جهت دسترسی به پوسته‎های رایگان هم می توانید به مخزن پوسته‎های وردپرس مراجعه کنید.

نمایش

آیتم سفارشی سازی در زیر منوی نمایش، شما را به ابزار سفارشی سازی داخلی وردپرس هدایت میکند. جایی که می توانید رنگ زمینه را انتخاب کنید و تصویر سربرگ را تغییر دهید.

سفارشی ساز

با کلیک روی آیتم ابزارک‎ها یا فهرست‎ها به بخش مدیریتی متناظرشان منتقل می شوید. صفحه فهرست یا menu، جایی است که می توانید فهرست‎های سایتتان را ویرایش و مدیریت کنید. ایجاد فهرست جدید ساده است. کافی است گزینه‎های مورد نظرتان را از بین برگه‎ها، نوشته‎ها، پیوند‎های دلخواه و دسته‎ها، بررسی کنید و هر کدام را که خواستید با کلیک کردن روی افزودن به فهرست، به فهرستتان اضافه کنید. سپس می توانید با کشیدن و رها کردن، آیتم‏‎های فهرست را با هم جابجا کنید. نهایتاً جایگاه فهرست را در صفحه انتخاب کنید و تغییرات را ذخیره نمایید.

فهرست‎ها

در صفحه ابزارک‎ها می توانید ابزارک‎ها را به پوسته اضافه کنید و با کشیدن و رها کردن آن ها را با هم جابجا کنید و در جایگاه‎های تعبیه شده در پوسته قرار دهید. (معمولاً ستون کناری و پایین صفحه).

ابزارک‎ها

و نهایتا می رسیم به ویرایشگر، جایی که می توانید کدهای پوسته فعال را ببینید و حتی آن ها را ویرایش کنید. بهتر است که به این قسمت کاری نداشته باشید چون ممکن است با اشتباه در قطعه کوچکی از کد، سایتتان را از کار بندازید، اما اگر دانش برنامه نویسی دارید، مختارید هر کاری بکنید.

به خاطر داشته باشید که هر تغییری اینجا انجام دهید، با بروزرسانی بعدی پوسته، از بین خواهد رفت، مگر اینکه از پوسته فرزند استفاده کنید.

ویرایشگر

۷- افزونه‎ها

در بخش افزونه‎ها، افزونه‎های نصب شده را می تونید مشاهده کنید و به مخزن افزونه‎های وردپرس برای نصب افزونه جدید هم دسترسی دارید. در بخش ویرایشگر هم مثل ویرایشگر بخش نمایش، می توانید کدهای مربوط به افزونه‎های نصب شده را ویرایش کنید. توصیه میشود وقتی که افزونه‎ای در حالت فعال هست، اقدام به ویرایش کدهای آننکنید.

افزونه‎ها

۸- کاربران

این بخش برای مدیریت تمام کاربران ثبت شده در سایت شما است. با اختیاراتی که این صفحه به شما می دهد، می توانید کاربرها را اضافه، ویرایش و یا حذفشان کنید. به علاوه این که می توانید بین همه کاربران جستجو انجام داده و تغییرات جمعی روی گروهی از آن ها انجام دهید. در این صفحه لیستی از کاربران در قالب یک جدول نمایش داده شده که اطلاعاتی از قبیل نام کاربری، ایمیل، نقش و سطح دسترسی شان در سایت و تعداد نوشته‎هایی که منتشر کردند نمایش داده شده می شود.

قسمت شناسنامه شما، جایی است که تمام اطلاعات کاربری تان را می توانید مشاهده و ویرایش کنید. مثلا می توانید قالب رنگی بخش مدیریت را انتخاب کنید، رمز عبور را تغییر دهید و … .

کاربران

۹- ابزارها

بخش ابزارها برای موقعی که می خواهید سایت رو تازه راه اندازی کنید، میتونه کمی کارهاتون رو آسون کنه. یکی از مزایای این بخش گرفتن خروجی از داده‎های سایت هست و وارد کردن اطلاعاتی که قبلاً خروجی گرفتید. مثلاً اگه میخواید سایتتون رو از یک سرویس دهنده دیگه به وردپرس منتقل کنید، بخش درون‎ریزی میتونه خیلی مفید و کارآمد باشه.

درون‎ریز

برای انتقال داده‎های سایتتان هم می توانید از بخش برون‎بری استفاده کنید.

برون بری

۱۰- تنظیمات

در پایان به بخش تنظیمات می رسیم. این بخش از قسمت مدیریت وردپرس جایی است که می توانید تمام تنظیمات سایتتان را بررسی و تنظیم کنید. تنظیماتی مثل عنوان سایت، معرفی کوتاه، فرمت تاریخ و ساعت، زبان سایت، گزینه‎های مربوط به دیدگاه‎ها، تعداد نوشته‏‎های قابل مشاهده در یک صفحه و تنظیمات دیگر. حتماً بعد از این که سایتتان را با وردپرس راه‎اندازی کردید، سری به زیر مجموعه‎های بخش تنظیمات بزنید، مطمئناً چیزهایی هست که بخواهید تغییرشان دهید. ممکن است بخواهید که از قسمت خواندن، صفحه اصلی را طوری تنظیم کنید که به جای آخرین پست‎ها، یک برگه‎ی خاصی را نمایش دهد، یا این که ساختار لینک‎های سایت را مطابق سلیقه تان تغییر دهید.

گزینه‎های دیدگاه‎ها

امیدواریم درک بهتری از بخش‎های مختلف قسمت مدیریت وردپرس پیدا کرده باشید و کار و فلسفه هر کدام را بهتر بشناسید. به زودی این بخش را مثل حرفه‎ای ها مدیریت خواهید کرد.

راستی نظر شما درباره بخش مدیریت وردپرس چیست؟ کدام قسمت‎ها بیشتر برایتان گیج کننده و کجاها برایتان راحت تر است؟ خوشحال می شویم نظراتتان را با ما از قسمت دیدگاه‎ها در میان بگزارید.

ضمناً می تونید از سری آموزشی مدیریت وردپرس ما هم دیدن کنید که همه گزینه های مدیریت وردپرس را توضیح داده است .