وردپرس در بین سیستم های مدیریت محتوا از سئو مناسبی برخوردار است که به مرور و با بروزرسانی های مختلف بر قدرت آن نیز افزوده شده است اما به دلایل مختلف این روند هرگز از یک حد خاص فراتر نرفته است، به همین دلیل مدیران وب سایت ها برای بهینه سازی سایت همانند اکثرها به سراغ افزونه های سئو می روند که در این بین Yoast SEO با بیش از یک میلیون نصب فعال جزء بهترین ها محسوب می شود.

امکانات افزونه Yoast SEO

 • افزایش قدرت سئو وردپرس
 • ابزاری برای نوشتن پست های سئو شده
 • بررسی صفحات
 • اتصال به کنسول گوگل و بینگ
 • ایجاد نقشه سایت
 • امکان ویرایش فایل های robots.txt و .htaccess از پنل وردپرس
 • امکان استفاده از عنوان سفارشی شده برای موتورهای جستجو
 • استفاده از متاهای description و keywords
 • بهینه سازی RSS
 • استفاده از OpenGraph
 • پشتیبانی از زبان فارسی

آموزش کار با Yoast

ابتدا افزونه را از مخزن وردپرس دریافت کرده و بر روی سایت خود فعال کنید. سپس از پیشخوان افزونه به تب ابزارهای وبمستر مراجعه کنید.

Yoast-SEO-1

در این قسمت می توانید اتصال سایت خود به قسمت وبمستر موتورهای جستجو را انجام دهید. همانطور که می دانید برای ثبت وب سایت در ناحیه وبمستر موتورهای جستجو باید با استفاده از یک متد هویت خود را مشخص کنید.

در صورتی که تا کنون سایت خود را در ابزارهای وبمسترها ثبت و تایید نکرده اید، می توانید کد دریافتی را به راحتی در این قسمت وارد کنید و دیگر درگیر ویرایش فایل های قالب و یا مشکلات مربوط به آپلود فایل نشوید.

البته در این صفحه در تب های دیگر نیز می توانید برخی موارد را مشخص کنید. برای مثال اگر در سایت خود از نویسندگان مختلف و زیادی استفاده می کنید، می توانید از تب امنیت برخی امکانات افزونه را برای آنها غیرفعال کنید.

عنوان ها و متاها

یکی از قسمت های مهم افزونه بخش عنوان ها و متاها است. در تب اول این صفحه از شما پرسیده می شود که برای جدا کننده عنوان می خواهید از چه علامتی استفاده شود. (به تصویر زیر نگاه کنید)

Yoast-SEO-2

همانطور که مشاهده می کنید در اینجا برای جدا کردن عنوان نوشته از اسم سایت از نماد

استفاده شده است. بهتر است که برای این مورد از نمادهایی مانند یا

استفاده کنید که ظاهر مناسبی دارند.

در تب خانه نیز می توانید عنوان و متاهای مربوط به صفحه اصلی سایت خود را مشخص کنید. اما در تب های دیگر کمی تفاوت هایی وجود دارد! (ابتدا تصویر زیر را نگاه کنید)

Yoast-SEO-3

به احتمال زیاد افرادی که بار اول این صفحه را مشاهده می کنند کمی دچار سردرگمی شوند. در کادر عنوان نوشته ها شما مقدار %%title%% %%page%% %%sep%% %%sitename%% را مشاهده می کنید.

 • %%title%%: عنوان نوشته
 • %%page%%: شماره صفحه (اگر محتوا صفحه بندی شده باشد)
 • %%sep%%: جدا کننده
 • %%sitename%%: نام سایت

از این رشته شما در سایر کادرها نیز خواهید دید! بنابراین اگر نمی خواهید که نام سایت در عنوان نمایش داده شود کافیست که %%sitename%% را از آن حذف کنید. البته در این صفحه دیگر به جدا کننده هم نیازی نیست؛ بنابراین مقدار شما باید به صورت %%title%% %%page%% باشد.

قالب توضیحات باتوجه به اینکه به صورت دستی در هر نوشته وارد خواهد شد (جعبه سئو که به زیر ویرایشگر اضافه می شود) باید در این قسمت خالی گذاشته شود. در خصوص سایز تنظیمات بهتر است که بگذارید در همان حالت پیشفرض بمانند.

نقشه های XML سایت

نقشه سایت برای موتورهای جستجو اهمیت ویژه ای دارد و توسعه دهندگان این افزونه ترجیح داده اند که خودشان یک قسمت هم به عنوان نقشه سایت به افزونه اضافه کنند تا قدرت کارایی افزونه را تا حد ممکن افزایش دهند.

در قسمت تنظیمات مربوط به نقشه سایت می توانید مشخص کنید که چه تعداد آیتم در هر صفحه نمایش داده شود و برای کدام دسته ها فعال یا غیرفعال باشد.

میز فرمان جستجو

یکی از امکانات خوبی که در نسخه های جدید به افزونه اضافه شده است امکان مشاهده و مدیریت گزارش های کنسول گوگل است. برای استفاده از این امکان ابتدا باید اکانت گوگل وبمستر داشته باشید که قطعا این مورد را دارید! سپس به یک کد تعیین هویت نیاز دارید که برای دریافت آن باید روی دکمه دریافت کد تعیین هویت گوگل کلیک کنید.

Yoast-SEO-4

در پنجره نمایش داده شده بر روی دکمه اجازه دادن کلیک کنید تا کد نمایش داده شود. پس از اینکه کد را وارد کردید می توانید نمایه را انتخاب کنید (اگر سایت های دیگری هم در اکانت خود داشته باشید). در نهایت می توانید گزارش های مربوط به خطاهای خزش سایت را در پنل وردپرسی خود مشاهده کنید.

چراغ های سئو!

در نهایت یک امکان خوب برای اطلاع از وضعیت سئو نوشته ها و صفحات چراغ های رنگی است! این چراغ که براساس کلید واژه کانونی کار می کند، وضعیت محتوای صفحه را بررسی می کند و نتیجه آن را به صورت چراغ رنگی سبز (خوب)، نارنجی (قابل قبول)، قرمز (ضعیف) نمایش می دهد.

لینک افزونه در مخزن وردپرس