ریدایرکت یا همان منتقل کننده دستوری است که به مرورگر اعلام می کند که صفحه درخواستی به یک آدرس دیگر منتقل شده است تا درخواست خود را به آن آدرس ارسال کند. ریدایرکت ها خود نیز چند نوع مختلف مانند ۳۰۱، ۳۰۲ و ۳۰۷ دارد که به دلیل اهمیت و کاربرد بیشتر ریدایرکت ۳۰۱ ما نیز در این آموزش از این نوع استفاده خواهیم کرد.

چه زمانی باید از ریدایرکت ۳۰۱ استفاده کنید؟

کاربرد اصلی این ریدایرکت زمانی است که صفحه ای از سایت خود را به یک آدرس دیگر تغییر داده باشید. در این حالت افراد زمانی که آدرس قبلی را وارد کنند، به صورت خودکار به آدرس جدید که از طریق ریدایرکت ۳۰۱ مشخص کرده اید منتقل خواهند شد.

همچنین زمانی که بخواهید ساختار پیوندهای یکتا را تغییر دهید، از این نوع ریدایرکت نیز باید استفاده کنید. به عبارتی این ریدایرکت علاوه بر اینکه افراد را به آدرس جدید منتقل می کند، به موتورهای جستجوگر نیز اعلام می کند که آدرس صفحه تغییر کرده و ایندکس های سایت را آپدیت کنند.

ریدایرکت ۳۰۱ در وردپرس با استفاده از .htaccess 

با اینکه می توان در وردپرس از افزونه هایی مانند Redirection برای این منظور استفاده کرد، اما اگر از آن دسته افراد هستید که دوست دارند خودشان دستی امور را انجام دهند، می بایستی فایل .htaccess  را ویرایش کنید.

توجه داشته باشید که اگر فایل  .htaccess را به درستی ویرایش نکنید امکان از دسترس خارج شدن کل سایت وجود دارد. بنابراین قبل از هرگونه تغییری بهتر است یک نسخه از این فایل را به عنوان بک آپ بر روی سیستم خود دانلود کنید تا در صورت بروز مشکل بتوانید سریعا آن را رفع کنید.

استفاده از ریدایرکت ۳۰۱

فایل .htaccess را باز کرده و از کد زیر استفاده کنید:

RewriteEngine On
Redirect 301 /old-post/ https://yoursite.com/new-post/

در خط اول مشخص می کنیم که ریدایرکت ها فعال باشند و در خط دوم مشخص می کنیم که نوشته قبلی به نوشته جدید ریدایرکت شود. توجه داشته باشید که فاصله ها و تمامی موارد باید رعایت شوند، در غیراینصورت کدها به درستی کار نخواهند کرد.