افزایش سرعت و عملکرد وب سایت وردپرس

آیا تا کنون سایت خود را در سرویس Google PageSpeed بررسی کرده اید؟ معمولا گرفتن امتیاز کامل ۱۰۰ از این سرویس کار سختی می باشد و حتی بزرگ ترین سایت ها نیز چنین امتیازی را ندارند. اما با این حال بهتر است تا جایی که می توان نکات گفته شده در آن را انجام داد تا عملکرد سایت افزایش پیدا کند.

انتخاب پوسته

اصلی ترین فاکتور برای عملکرد وردپرس پوسته ای است که از آن استفاده می کنید. در صورتی که پوسته دارای فایل های css. و js. زیادی باشد و از تصاویر به تعداد زیاد در آن استفاده شده باشد سرعت سایت پایین خواهد آمد. همچنین برخی از پوسته ها تعداد در خواست (Query) زیادی را به پایگاه داده ارسال می کنند که مدت زمان ایجاد صفحه را طولانی می کند.

بهتر است قبل از اینکه پوسته ای را برای سایت خود انتخاب کنید، دمو پوسته را چک کنید تا ببینید آیا از سرعت مناسبی برخوردار است یا خیر و با شناخت قبلی از وضعیت عملکرد پوسته از آن در سایت خود استفاده کنید.

شرکت میزبانی سایت

استفاده از سرور اختصاصی به مراتب بسیار بهتر از هاست اشتراکی خواهد آمد، اما ما هم می دانیم چنین سرورهایی هزینه های بالایی دارند و در اول کار شاید خیلی از شما ها نتوانید برای آن هزینه کنید. بنابراین اکثر سایت ها بر روی هاست های اشتراکی نگه داری می شوند.

در این مواقع بهتر است هاست سایت خود را از شرکتی تهیه کنید که به فکر رضایت مشتریان خود باشد. برای مثال ممکن است یک شرکت برای کسب سود بیشتر تعداد سایت هایی که بر روی یک سرور نگه داری می کند خارج از توان سخت افزاری آن سرور باشد که در این صورت موجب کاهش سرعت و عملکرد سایت ها خواهد شد.

کش کردن

استفاده از افزونه کش در وردپرس بسیار ضروری می باشد. کش کردن برای تمامی سایت ها نیاز است اما برای پلتفرمی مانند وردپرس این مورد از اهمیت بیشتری برخوردار است. برای اینکه وارد بحث های فرعی نشویم فقط در همین حد بگویم که حتما یک افزونه کش مانند W3 Total Cache نصب و فعال کنید.

شبکه های تحویل محتوا CDN

یکی از سرویس هایی که موجب افزایش سرعت و عملکرد سایت وردپرسی شما خواهد شد، استفاده از سرویس های CDN می باشد. در صورتی که هاست خود را از داخل ایران تهیه کرده باشید با این کار سرعت سایت شما برای افرادی که از خارج از کشور بازدید می کنند افزایش زیادی پیدا خواهد کرد. البته فراموش نکنید که خزنده های گوگل هم در خارج از کشور هستند!

بهینه سازی تصاویر

استفاده از تصاویر با اندازه مناسب و حجم پایین در افزایش سرعت سایت بسیار مفید خواهد بود. تصاویر به جزئی جدا نشدنی از صفحات وب تبدیل شده اند که در برخی از سایت ها می توان حتی بیش از ۱۰۰ تصویر را در یک صفحه مشاهده کرد.

یکی از فاکتورهایی که Google PageSpeed برای امتیازدهی استفاده می کند، همین تصاویر هستند. در صورتی که تصاویر سایتتان فشرده سازی نشده باشند حتی این سرویس نسخه فشرده شده از آنها را در اختیارتان می گذارد تا در سایت خود استفاده کنید. اما شما نمی توانید برای هر تصویر از این روش استفاده کنید!

بهتر است افزونه فشرده ساز تصاویر بر روی سایت نصب کنید تا از حجم تصاویر کم کند. حتی اگر بتوانید تصاویر را قبل از آپلود در سایت با استفاده از فتوشاپ کاهش حجم دهید بسیار بهتر خواهد بود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

از زمانی که اولین سایت خودم رو با وردپرس راه اندازی کردم به این سیستم مدیریت محتوا علاقه مند شدم و برای راه اندازی اکثر سایت ها از اون استفاده کردم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.