آیا تا بحال به این مورد فکر کرده اید که بهترین ساختار برای پیوندهای یکتا در وب سایت وردپرسی شما کدام ساختار است ؟

مبحث بهترین ساختار پیوند یکتا برای وب سایت وردپرس اغلب برای وب سایت هایی مطرح است که از وردپرس با نسخه های قبل از ۴.۲ استفاده می کنند .

در گذشته پیوندهای یکتای پیش فرض وردپرس برای موتورهای جستجو بهینه نبود ، هرچند امکان تغییر و یا تصحیح آن وجود داشت .

در این مقاله به شما کمک می کنیم تا بهترین ساختار پیوند یکتای بهینه شده برای موتورهای جستجو (Seo Frindly URL) را برای وب سایت وردپرسی خود انتخاب کنید .

همچنین به شما نشان می دهیم که چگونه یک ساختار پیوند یکتای سفارشی را برای وب سایت وردپرس خود ایجاد کنید .

پس با ما همراه باشید .

seorobot

آدرس URL مناسب برای موتورهای جستجو (Seo Frindly URL) چیست ؟

قبل از اینکه وارد مبحث اصلی آموزش بهینه سازی آدرس های وردپرس یا پیوندهای یکتا برای موتورهای جستجو شویم ، بهتر است کمی درباره آن توضیح دهیم .

آدرس های مناسب برای موتورهای جستجو (Seo Frindly URL) شامل کلیدواژه هایی هستند که نوشته یا مقاله موجود در آن صفحه را توضیح می دهند ؛ که این کلیدواژه ها برای خوانده شدن توسط انسان و یا ربات های موتورهای جستجو مناسب هستند .

همچنین این کلیدواژه ها باعث بهتر شدن رتبه یا رنک وب سایت وردپرسی شما در موتورهای جستجو و یا سایت هایی مانند الکسا خواهند شد .

یک نمونه از آدرس وب مناسب و بهینه برای موتورهای جستجو (Seo Frindly URL) را در زیر می بینید :

https://www.example.com/how-to-install-wordpress

همچنین یک نمونه آدرس غیرمناسب برای موتورهای جستجو به شکل زیر خواهد بود :

https://www.example.com/?p=10467

به صورت پیش فرض وردپرس از نام نوشته یا پست برای آدرس های URL خود استفاده می کند که برای بهینه سازی در موتورهای جستجو بسیار مناسب است .

اما چرا برخی مدیران وب سایت های وردپرسی با پیوند های یکتا وردپرس مشکل دارند ؟

پاسخ به این سئوال ساده است :

اول اینکه وردپرس در نسخه های قبلی خود از ساختار پیوند یکتای “نام نوشته” به صورت پیش فرض استفاده نمی کرد و باعث سردرگمی مدیران وب سایت ها جهت انتخاب بهترین پیوند یکتا می شد .

نکته دیگر اینکه ممکن است یک مدیر وب سایت وردپرس بخواهد بر اساس نیاز یا سلیقه خود ساختار پیوند یکتای خاصی را ایجاد کند ، که همزمان برای موتورهای جستجو مناسب و با اهداف وب سایت هماهنگی داشته باشد .

نکته : چنانچه شما از وردپرس نسخه های ۴.۲ به بعد را برای وب سایت خود نصب کرده باشید ، پیوند یکتای سایت شما بهینه است و نیازی به تغییر دادن آن ندارید ، مگر اینکه بخواهید آن را سفارشی سازی کنید .

برای تغییر یا تصحیح یا سفارشی سازی ساختار پیوند یکتا در وردپرس از طریق ” منوی تنظیمات / پیوندهای یکتا “ اقدام می کنیم .

 wordpress-permalink

توضیح تنظیمات صفحه ” پیوندهای یکتا ” در وردپرس

در وردپرس به لینک ها ، Permalink  گفته می شود که ترکیبی از ۲ کلمه Permanent Link می باشد . در این نوع لینک ها قابلیت تغییر در ساختار آنها وجود دارد و شما می توانید بر اساس سلیقه و مهارتخود آنها را تغییر دهید .

در قسمت زیر گزینه های موجود در صفحه ” پیوندهای یکتای وردپرس “ را توضیح می دهیم تا برای ادامه آموزش از آنها استفاده کنیم .

پیش فرض : ساده ترین حالت پیوندهای یکتا در وردپرس است که با شناسه نوشته یا برگه و یا … پیوند یکتا را ایجاد می کند . این مورد برای موتورهای جستجو مناسب نیست . مثال  :

https://www.example.com/?p=123

 

 روز و نام نوشته :  در این نوع ساختار پیوند یکتا ، تاریخ به صورت کامل (مانند ۲۰۱۶/۰۲/۰۱) به همراه نام نوشته در پیوند یکتا قرار می گیرند .

https://www.example.com/2016/02/01/sample-post

این نوع ساختار پیوند یکتا تا حدودی مناسب است ، اما بخش تاریخ آن باعث طولانی شدن URL می شود و همچنین بعد از مدتی نوشته های شما قدیمی به نظر می رسند .

 ماه و نام نوشته : این نوع ساختار پیوند یکتا وردپرس ، مشابه پیوند یکتای قبلی می باشد ، با این تفاوت که بخش روز از تاریخ حذف شده است .

https://www.example.com/2016/02/sample-post

عددی : وردپرس در این نوع ساختار پیوند یکتا ، از اعداد برای نمایش پیوندهای یکتا استفاده می کند .

https://www.example.com/archives/123

 نام نوشته : در این نوع ساختار پیوند یکتا از آدرس سایت به همراه نام نوشته یا پست استفاده می شود . این نوع ساختار پیوند یکتای وردپرس ، یکی از بهترین گزینه ها برای بهینه سازی لینک ها در مورتورهای جستجو می باشد .

https://www.example.com/sample-post

ساختار سفارشی : منعطف ترین نوع ساختار پیوند یکتا می باشد . شما می توانید بر اساس سلیقه و تخصص خود ، آن را به اشکال گوناگون تنظیم کنید .

ساختارهای روز و نوشته   و   ماه و نوشته  بیشتر برای وب سایت های خبری یا وب سایت روزنامه ها کاربرد دارند .

ساختار پیوند یکتای نام نوشته ، یک ساختار بسیار مناسب و بهینه برای موتورهای جستجو می باشد ، که دارای طول کوتاهی نیز می باشد .

اگر شما یک وب سایت وردپرسی بزرگ را مدیریت می کنید می توانید از ساختار پیوند یکتای سفارشی استفاده کنید .

برای تنظیم ساختار پیوند یکتا سفارشی ، شما باید از یکسری از تگ های خاص استفاده کنید .

/%category%/%postname%/

به قرار گرفتن تگ ها بین علامت درصد (%) و همچنین قرار گرفتن علامت اسلش (/) قبل و بعد و بین تگ ها دقت کنید .

ایجاد ساختار پیوند یکتای سفارشی بوسیله تگ های موجود وردپرس

ترکیب های زیاد و متنوعی برای ایجاد پیوند یکتا سفارشی در وردپرس وجود دارند که همه آنها بوسیله تگ های زیر ایجاد می شوند :

%year%  : سال انتشار نوشته به صورت ۴ رقمی مانند ۲۰۱۶

%monthnum% : ماه انتشار نوشته ، مثلاً ۰۵

%day% : روز انتشار نوشته مثلاً ۲۵

%hour% : ساعت انتشار نوشته مثلاً ۱۴

%minute% : دقیقه انتشار نوشته مثلاً ۳۶

%second% : ثانیه انتشار نوشته مثلاً  ۵۱

%postname% : عنوان امن نوشته . مثلاً اگر عنوان نوشته “The Post Name” باشد به صورت “The-Post_Name” نمایش داده خواهد شد .

%post_id% : شناسه نوشته مثلاً ۲۳۴

%category% : نسخه امن نام دسته بندی نوشته . مثلاً اگر نام دسته بندی نوشته “wordpress learning” باشد به صورت “wordpress-learning” نمایش داده می شود .

%author% :نسخه امن نام نویسنده نوشته . مثلاً اگر نام نویسنده نوشته “Esmail Ebrahimi” باشد ، به صورت “Esmail-Ebrahimi” نمایش داده خواهد شد .

بعد از ایجاد ساختار پیوند دلخواه خود با استفاده از تگ های معرفی شده در بالا ، بر روی دکمه “ذخیره تغییرات” کلیک کنید  .

بلافاصله بعد از ذخیره ساختار پیوند یکتا ، وردپرس فایل htaccess را بروز می کند و همچنین آدرس های URL سایت شما به ساختار پیوند یکتای جدید تغییر شکل داده خواهند شد .

هشدار مهم به سایت های منتشر شده و قدیمی

چنانچه شما دارای یک وب سایت هستید که بیشتر از ۶ ماه از عمر آن می گذرد ، به شدت به شما پیشنهاد می شود که ساختار پیوند یکتای آن را تغییر ندهید .

با تغییر ساختار پیوند یکتا یک سایت ، تمام اطلاعات شمارش شده آن در شبکه های اجتماعی از بین خواهد رفت و همچنین ممکن است باعث از بین رفتن رتبه سئو (Seo یا Search Engine Optimization) سایت شما شود .

اگر مجبور هستید که پیوند یکتای سایت وردپرسی خود را تغییر دهید ، حتماً از یک متخصص در زمینه سئو کمک بگیرید تا عمل ریدایرکت آدرس ها را به صورت صحیح انجام دهد . هر چند باز هم اطلاعات شمارش شده سایت شما در شبکه های اجتماعی از بین خواهد رفت .

یک استثنا در زمینه تغییر ساختار پیوند یکتا در وردپرس وجود دارد و آن اینکه اگر وب سایت شما تاکنون از ساختار پیوند یکتای ساده یا پیش فرض برای نمایش لینک ها استفاده کرده است ، با خیال راحت می توانید آن را به ساختار دلخواه دیگری تغییر دهید ، بدون اینکه هیچ اطلاعاتی را در شبکه های اجتماعی از دست بدهید . همچنین سئو سایت شما با این کار بهینه تر نیز خواهد شد .

امیدوارم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد و بتوانید یک ساختار پیوند یکتای مناسب را برای وب سایت وردپرس خود

 انتخاب کنید .

شاد باشید  (: