موتورهای جستجو چگونه کار می کنند ؟

موتورهای جستجو برای ایجاد نتایج جستجو به ترتیب یکسری عملیات را انجام می دهند که در بخش زیر با آنها آشنا می شویم :

خزش یا Crawling :

پروسه یا عمل دریافت تمام صفحات وب لینک شده به یک وب سایت را خزش می گویند . این کار توسط یک نرم افزار به نام خزشگر (Crawler) یا عنکبوت (Spider) انجام می شود . به عنوان مثالخزشگر موتور جستجوی گوگل Googlebot یا ربات گوگل نام دارد .

ایندکس کردن یا indexing :

فرآیند ایجاد ایندکس از همه صفحات وب دریافت شده و نگهداری آنها در یک بانک اطلاعاتی عظیم برای استفاده در مواقع لزوم را ایندکس کردن می گویند .

به صورت اساسی ، فرآیند ایندکس کردن عبارت است از شناسایی کلمات و عبارت هایی که به بهترین شکل صفحه را توصیف می کنند و کلمات کلیدی آن صفحه را مشخص می کنند .

پردازش یا processing :

فرآیند تطبیق رشته جستجو شده توسط کاربران با صفحات ایندکس شده در بانک اطلاعاتی موتور جستجو را پردازش می گویند .

محاسبه ارتباط یا Calculating Relevancy :

همیشه احتمال اینکه بیش از یک صفحه ایندکس شده با رشته مورد جستجو تطبیق داشته باشد ، امکانپذیر است . بر همین اساس مرحله “محاسبه ارتباط ” صفحات ایندکس شده را، بر اساس بیشترین ارتباط به رشته جستجو شده را اولویت بندی یا مرتب سازی می کند .

دریافت نتایج یا Retrieving Results:

آخرین مرحله از کار موتورهای جستجو دریافت بهترین و مرتبط ترین نتایج جستجو بر اساس معیارهای مختلف هر موتور جستجو می باشد . این مرحله چیزی فراتر از نمایش نتایج در مرورگر شما نیست .

نکته ۱ : موتورهای جستجویی مانند گوگل و یاهو معمولاً الگوریتم های ” محاسبه ارتباط ” خود را به صورت ماهانه بروزرسانی می کنند .به همین علت است که برخی مواقع ممکن است سایت شما بدون اینکه هیچ تغییری در ساختار یا روند کاری آن وارد کرده باشید ، به صورت چشمگیری از لحاظ نمایش در نتایج موتورهای جستجو بهتر یا بدتر شود .

نکته ۲ : در نظر داشته باشید که، هرچند اصول کار و مراحل کار در موتورهای جستجوی مختلف یکسان است ، اما این الگوریتم ” محاسبه ارتباط ” آنهاست که برای یک رشته جستجو شده نتایج مختلفی را نمایش می دهند .

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

هدف ما در تیم راهنمای وردپرس ارائه خدمات به علاقه مندان در حوزه وب و بخصوص وردپرس و در نهایت ایجاد کسب و کار و به ثمر رسیدن ایده های شما دوستان خلاق میباشد.

  • twitter
  • googleplus

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.