آیا می خواهید که از وردپرس به زبانی دیگر استفاده کنید؟ وردپرس به بیش از ۶۵ زبان مختلف ترجمه شده است که به شما این امکان را می دهد که به زبان بومی مورد نظر خود از آن استفاده کنید. در این مقاله آموزش نصب وردپرس به زبان های دیگر را به شما نشان خواهیم داد و اینکه چگونه وردپرس با زبان های دیگر را نصب و استفاده کنید.

wplanguages

باتوجه به اینکه این آموزش به صورت جامع تهیه شده است، با استفاده از لینک های زیر می توانید به قسمت مناسب و مورد نظر خود پرش کنید.

شروع وردپرس با زبان دیگر

برای شروع کار، اولین چیزی که به آن نیاز دارید یک هاست وردپرس است. در واقع اگر بر روی لوکال هاست کار نمی کنید، لازم است که یک فضای میزبانی وب برای سایت خود تهیه کنید تا بتوانید وب سایت خود را بر روی آن آپلود کنید.

تهیه هاست مناسب از اهمیت ویژه ای برخوردار است، بدین جهت توصیه می شود قبل از اینکه اقدام به خرید کنید “۴ فاکتور مهم در انتخاب هاست وردپرس” را مطالعه فرمایید.

انتخاب زبان وردپرس در مراحل نصب

از نسخه ۴ وردپرس قابلیتی به عنوان انتخاب زبان در طی مراحل نصب اضافه شده است که کاربران با استفاده از آن می توانند به راحتی زبان مورد نظر خود را انتخاب کنند. این گزینه برای افرادی که می خواهند وردپرس را به زبان های دیگر راه اندازی کنند می تواند کاربردی باشد. با این حال اگر در طی مراحل نصب زبانی را انتخاب نکنید، پس از راه اندازی وردپرس می توانید از طریق تنظیمات زبان را تغییر دهید.

تغییر زبان در وردپرس

تغییر زبان وب سایت در وردپرس کار بسیار آسانی است. برای انجام این تغییر کافیست که به مسیر تنظیمات»عمومی مراجعه کرده و در پایین صفحه با استفاده از فهرست کشویی زبان مورد نظر خود را انتخاب کنید. البته لازم به ذکر است که وردپرس به زبان های بسیار زیادی ترجمه شده است اما شما در این فهرست تنها زبان هایی که به طور کامل ترجمه شده اند (۶۲ زبان) را مشاهده خواهید کرد.

بنابراین اگر زبان مورد نظر شما در این لیست وجود ندارد، بدان معنا نیست که شما نمی توانید از وردپرس در آن زبان استفاده کنید. ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه بسته زبان مورد نظر خود را به وردپرس اضافه کنید.

نصب دستی فایل های ترجمه وردپرس

وردپرس از یک سیستم دریافت متن برای ترجمه زبان های مختلف استفاده می کند. افراد داوطلب که وردپرس را به زبان بومی خود ترجمه می کنند از یک فایل اصلی .pot استفاده می کنند. در نهایت فرمت نتیجه نهایی .po و .mo است. شما برای اینکه وردپرس را به زبان بومی خود ترجمه کنید لازم است که فایل با فرمت .mo را ویرایش کنید.

برای شروع کار ابتدا به قسمت ترجمه وردپرس

[لینک] مراجعه کنید.  در این صفحه فهرستی از زبان های مختلف را مشاهده خواهید کرد. بنابراین به دنبال زبان مورد نظر خود در لیست بگردید و پس از اینکه آن را پیدا کردید بر روی درصد مقابل آن کلیک کنید و سپس در صفحه باز شده نسخه وردپرس را انتخاب کنید.

در صفحه نمایش داده شده شما می توانید لغات اصلی را به همراه ترجمه آنها (در صورت وجود) مشاهده کنید. حال اگر به قسمت پایین صفحه مراجعه کنید می توانید فایل ترجمه را دریافت کنید. البته به هنگام Export دقت کنید که فرمت بر روی mo. تنظیم شده باشد. اکنون یکبار دیگر فایل را با فرمت po. دانلود کنید.

پس از اینکه فایل های زبان را دانلود کردید، باید آنها را در مسیر /wp-content/languages آپلود کنید. البته به خاطر داشته باشید که فایل ها را باید از حالت فشرده خارج کرده باشید؛ در غیر اینصورت وردپرس قادر به شناسایی آنها نخواهد بود.

در نهایت اگر به قسمت تنظیمات عمومی وردپرس مراجعه کنید، می توانید زبان مورد نظر خود را در فهرست مشاهده کنید و آن را انتخاب کنید.

ایجاد سایت وردپرسی چند زبانه

شما می توانید از وردپرس به زبان های مختلف استفاده کنید، اما ایجاد محتوای چند زبانه در وردپرس به صورت پیشفرض کار آسانی نیست. خوشبختانه بدین منظور افزونه هایی طراحی شده اند که با استفاده از آنها می توانید یک وب سایت چند زبانه با وردپرس ایجاد کنید.

افزونه تجاری WPML را می توان بهترین افزونه برای این کار دانست که توسط هزاران وب سایت مورد استفاده قرار گرفته است. اما اگر نمی خواهید برای تهیه افزونه هزینه کنید، می توانید از افزونه رایگان polylang استفاده کنید.

راهنمای ترجمه وردپرس به زبان دیگر

تا به این قسمت از آموزش ما تنها از فایل زبان های موجود استفاده کردیم، بنابراین اگر برای زبان مورد نظر شما هیچ ترجمه ای وجود نداشته باشد، آن وقت باید خودتان یکی ایجاد کنید.

وردپرس یک سیستم متن باز است و شما می توانید آن را متناسب با نیازهای خود ویرایش کنید. به عبارتی تمام ترجمه هایی که مشاهده می کنید همگی توسط داوطلبان (مانند شما) ایجاد شده اند.

اگر بخواهیم ساده تر بگوییم، اگر برای زبان مورد نظرتان فایل ترجمه ای وجود ندارد، شما می توانید آن شخص خوش شانسی باشید که آن زبان ایجاد کرده و در اختیار جامعه کاربران وردپرسی قرار می دهد. تنها کاری که باید انجام دهید، ترجمه لغات و عبارت موجود در فایل های زبان اصلی خود وردپرس است.