آموزش جامع نصب و پیکر بندی Google XML Sitemap در وردپرس

در مقاله “آموزش جامع نصب و پیکر بندی Google XML Sitemap در وردپرس” بیشتر در مورد یکی از راه های بهبود سئو می پردازیم :

چگونه افزونه ی نقشه سایت XML گوگل را برای وردپرس نصب و پیکربندی کنیم؟

هدف نهایی تمامی استراتژی های SEO تسلط بالای موتورهای جستجو است. پیش از مطرح شدن SEO، وب سایت ها نیاز به اندیس گذاری داشتند. در واقع اندیس گذاری به معنی این است که محتوای شما توسط موتور جستجو تشخیص داده شود و از طریق عبارت های جستجوی مرتبط کشف شود. اگر هدف شما مطرح شدت سایتتان توسط موتورهای جست و جو باشد، اندیس گذاری منظم توسط لینک های گوگل ضروری است.

اندیس گذاری وب سایت شما نیازمند بازدید ربات های گوگل از سایت شماست. این ربات ها به جستجوی تمام صفحات وب می پردازند. هنگامی که یک محتوای جدید یا بروز شده شناسایی شد، آدرس آن به موتورهای جستجو منتقل می شود تا اندیس گذاری انجام شود.

پس از اندیس گذاری، سایت شما به تدریج در SERPs ظاهر می شود. در حال حاضر استراتژی های SEO بهترین روش ها برای افزایش رتبه سایت شما می باشند و اندیس گذاری گام اول در استراتژی های SEO است.

ساده ترین راه برای دریافت اندیس گذاری وب سایت، ساخت یک نقشه سایت XML و سپس ثبت نام آن در کنسول جستجوی گوگل می باشد. خوشبختانه، این کار برای کاربران وردپرس به لطف افزونه بسیار عالی نقشه ی سایت XML گوگل آسان شده است.

افزونه نقشه ی سایت XML گوگل، توسط Arne Brachhold خلق شده و در دسترس قرار داده شده است. شما می تواند آن را به صورت رایگان از مخزن وردپرس دانلود کنید. بد نیست بدانید که این افزونه در مخزن ورد پرس با داشتن رتبه ۴.۹ از ۵ و ۱۸ میلیون دانلود دارای امتیاز بالایی است.

امروز، ما قصد داریم به شما نشان دهیم که چگونه این افزونه فوق العاده را نصب و پیکربندی کنید.

نقشه سایت XML چیست؟

اول، اجازه دهید به این سوال پاسخ دهیم: یک نقشه سایت XML چیست؟

نقشه سایت یک نمای کلی از ساختار وب سایت شما فراهم می کند. این نقشه به موتورهای جستجو کمک می کند تا تمام محتوای شما از جمله آدرس های جدید و پست های بروز شده را کشف کنند .

موتورهای جستجو با پیروی از نقشه سایت شما می توانند آن را اندیس گذاری کنند، (مگر اینکه شما تگ noindex برای یک صفحه استفاده کنید.) این به این معنی است که نقشه ی سایت تنها راه برای تضمین این است که تمامی محتوای لازم توسط موتور جستجو تشخیص داده شده است.

چگونه نقشه سایت XML را نصب کنیم؟

اگر تا به حال هیچ افزونه ای در وردپرس نصب نکرده اید نگران نباشید. فرایند نصب بسیار ساده است.

به پیشخوان وردپرس خود وارد شوید، سپس به قسمت افزونه ها رفته و گزینه ی افزودن افزونه را انتخاب کنید. سپس در نوار جستجو عبارت “Google XML Sitemaps” را تایپ کنید. افزونه های زیادی با نام مشابه وجود دارند، بنابراین مطمئن شوید که افزونه ی درست را انتخاب کرده اید (به دنبال افزونه ای باشید که توسط Arne Brachhold نوشته شده است).

زمانی که آن را پیدا کردید، بر روی آن را نصب کرده و سپس فعال کنید. و یا می توانید از اینجا این افزونه را دانلود کنید و به صورت دستی آن را در وردپرس آپلود و فعال کنید.

به این صورت کار تمام می شود. به محض این که شما این افزونه را فعال کردید، این افزونه تضمین می کند که نقشه سایت شما به طور خودکار تولید و یک تصویر از وضعیت فعلی آن تهیه شود. شما می توانید با اضافه کردن پسوند /sitemap.xml به دامنه نقشه سایت خود را خود ببینید.

نقشه سایت شما تمامی URL های شما را با توجه به سطح اولویت و تغییر فرکانس لیست می کند.

چگونه نقشه سایت XML گوگل را پیکربندی کنیم؟

حال نوبت به پیکربندی افزونه جدید می رسد. تمام تنظیمات این افزونه از یک صفحه کنترل می شود- به قسمت Setting رفته و بر روی XML-Sitemap کلیک کنید. خوشبختانه، این افزونه با یک مجموعه از پیش تنظیماتی است که شما می توانید تنظیمات را به همان صورت که هستند نگه دارید. هرچند شخصا ترجیح میدهم که کمی بیشتر درمورد نحوه کار این افزونه توضیح دهم، تا بتوانید آن را بر اساس نیازمندی های خود پیکربندی کنید. اگر شما نیز مانند من فکر می کنید تمام تنظیمات اصلی این بخش را مطالعه کنید.

بلافاصله پس از نصب، شما ممکن است پیام زیر را در بالای صفحه نمایش ببینید: “موتورهای جستجو هنوز مطلع نشده اند.”

اگر می خواهید با بیشترین سرعت ممکن سایت شما اندیس گذاری شود، بر روی لینک notify search engines about your sitemap کلیک کنید. این کار نقشه ی سایت شما را به دو موتور جستجوی اصلی یعنی گوگل و Bing معرفی می کند. یک ثانیه بعد، این افزونه به شما می گوید که فرایند معرفی با موفقیت انجام شده است. شما اکنون می توانید انتظار بازدید از یک ربات گوگل را داشته باشید و محتوای شما خیلی زود اندیس گذاری می شود.

حالا به صفحه تنظیمات برگردیم، که به هفت بخش تقسیم می شود. اجازه دهید که بصورت مختصر و مفید آنچه به کمک این افزونه می توانید انجام دهید را توضیح دهم.

 • گزینه های اصلی

همانطور که از نام آن مشخص است، بخش اول کنترل پیکربندی های اصلی را به عهده دارد.

برای شروع، شما می توانید انتخاب کنید که کدام موتورهای جستجو از بروز رسانی سایت شما مطلع شوند. توصیه من بنده این است چک باکس گوگل و Bing حتما تیک داشته باشد. هر بار که شما یک پست جدید منتشر می کنید و یا مطالب قدیمی را ویرایش می کنید، روند معرفی تکرار می شود.

گزینه بعدی نقشه سایت شما را به فایل robot.txt اضافه می کند. در حال حاضر، یک فایل robot.txt به طور خاص برای برقراری ارتباط با موتور جستجو ساخته می شود. این فایل به خصوص برای موتورهای جستجویی که اعلان های ping را پشتیبانی نمی کنند مفید است. به این ترتیب، توصیه می کنم چک باکس robot.txt تیک دار باشد.

گزینه ی بعدی Advanced Option است. دو مورد اول در مورد میزان محدودیت حافظه و زمان اجراست، از آن ها عبور کنید. سپس از شما خواسته می شود به پیکربندی برگه صفات XSLT بپردازید. اگر میخواهید که نقشه ی سایت شما زیبا به نظر برسد، می توانید یک صفحه ی صفات XSLT جدید آپلود کنید. یا اگر می خواهید کمتر خواندنی باشد می توانید XSLT را کلا غیر فعال کنید (نگران نباشید – موتورهای جستجو هنوز می توانند آن را به خوبی بخوانند).

گزینه بعدی و شاید مهم ترین گزینه در این بخش گزینه ی override the base URL of the sitemap است.

در حال حاضر، به طور پیش فرض، نقشه سایت شما در فرمت /sitemap.xml ظاهر خواهد شد. به عنوان مثال، domain.com/sitemap.xml.

اما اجازه دهید به شما بگویم که وب سایت خود را به زیر بخش هایی تقسیم کنید.

 1. دامنه ی ریشه: com
 2. زیر-آدرس: com/blog/

مورد نهایی تنظیم نسخه HTML نقشه سایت تان برای رباتهای ساده تری است که نمی توانند XML را درک کنند. این موضوع برای همه ی موتورهای جستجوی بزرگ اعمال نمی شود، اگر می خواهید در موتور جست و جوی خاصی اندیس گذاری شود، آن را تیک دار کنید

 • صفحات اضافی

صفحات اضافی تنها با استفاده از زیر آدرس ها و زیر دامنه ها قابل اجرا هستند. و به شما اجازه می دهد تا صفحات اضافی را نیز برای افزودن به نقشه سایت تان مشخص کنید.

به عنوان مثال، اگر شما وبلاگ خود را در فرم domain.com/blog/ اجرا کنید، و همچنین بخواهید صفحه ی خانگی domain.com، را در نقشه سایت زیر آدرس خود قرار دهید، فقط روی Add new page کلیک کنید و دستورات ساده را دنبال کنید. شما باید آدرس، سطح اولویت، تغییر فرکانس، و تاریخ آخرین تغییر آدرس را مشخص کنید.

 • اولویت ارسال

حال ما Post Priority را داریم. برای این که بهتر این بخش را متوجه شوید، اجازه دهید تا به سرعت سطوح اولویت SEO را معرفی کنم.

در حال حاضر، سطوح اولویت یک بخش بسیار مهم در نقشه سایت شما هستند. آن ها ارتباط بین محتوای مهم شما را با موتورهای جستجو برقرار می کنند. هر صفحه وب با توجه به اهمیت آن سطح اولویتی بین ۰ تا ۱ دارد.

ممکن است فکر کنید: خوب، سایت من فوق العاده مهم است، بنابراین من قصد دارم به تمام آدرس ها حداکثر اولویت ۱ را بدهم.

باید بگویم که این کار چندان عاقلانه نیست!

سطح اولویت یک URL نسبت به سایر URL های داخلی در نظر گرفته شده است. اگر شما به همه آنها اولویت یکسان بدهید – حتی حداکثر اولویت – در واقع به موتور جستجو می گویید تمام صفحات شما دارای ارزش یکسانی هستند. و سوال اینجایت: آیا واقعا صفحه ی اصلی شما ارزشی برابر با ارزش یک پست نه چندان مهم در وبلاگتان را داراست؟ البته که نه. بنابراین کمی نظم داشته باشید، و در تعیین سطح اولویت معقول باشید.

برگردیم به تنظیمات. در این بخش بیان می کنیم که چگونه برای هر پست سطح اولویتی تعیین کنیم. برای این کار سه گزینه وجود دارد:

 1. اتوماتیک – از محاسبه اولویت بصورت اتوماتیک استفاده نکنید. این کار باعث می شود همه ی پست ها دارای ارزش یکسانی باشند.
 2. تعداد نظرات – اولویت بر اساس تعداد نظراتی یک پست دریافت می کند محاسبه می شود.
 3. متوسط نظرات – اولویت بر اساس تعداد نظرات نسبت به پست های دیگر محاسبه می شود.

اگر نظر من را بخواهید پیشنهاد می کنم از یکی از محاسبات مبتنی بر نظرات استفاده کنید. این به این معناست که پست های محبوب شما به طور خودکار سطح اولویت بالاتری دریافت خواهند کرد.

 • محتوای نقشه ی سایت

بخش محتوای سایت به شما اجازه می دهد تا انتخاب کنید که  چه آیتم ها، انواع پست سفارشی و چه طبقه بندی هایی در نقشه سایت شما وجود داشته باشد.

به عنوان مثال، حتما صفحه اصلی باید وجود داشته باشد. همچنین ایده خوبیست اگر همه پست های وردپرس شما، صفحات و نوع پست سفارشی در نقشه سایت وجود داشته باشند. اگر نمی خواهید که این صفحات در SERPs ظاهر شود مطمئن شوید که از حالت انتخاب خارج شده اند.

در پایین این بخش، شما می توانید گزینه های بیشتر را ببینید. این بخش از شما می پرسد که آیا می خواهید آخرین تاریخ تغییرات را شامل شود یا خیر. من توصیه می کنم تیک آن را بزنید، در غیر این صورت موتورهای جستجو تنها مطالب جدید را جستجو می کنند و با محتوای بروز شده و یا ویرایش شده کاری ندارند.

 • موارد کنار گذاشته شده

ممکن است بخواهید نقشه ی سایتتان شامل غالب پست های شما باشد، اما نه همه آنها. این قسمت به شما امکان حذف یک دسته به همراه پست های فردی و صفحات از نقشه سایت، را با وارد کردن شماره ID تان می دهد.

 •  فرکانس تغییر

ما فرکانس تغییر  را در سراسر این پست ذکر کرده ایم، اما در این بخش شما می توانید مقادیر را برای آن ها تعریف کنید.

در حال حاضر، تغییر فرکانس به موتور های جست و جو اجازه می دهد که بدانند که چگونه اغلب محتوا تغییر می کند. این اطلاعات به موتورهای جستجو می گوید که چه زمانی آن ها نیاز به بررسی به روز رسانی صفحات دارند.

اگر شما یک وب سایت استاتیک دارید که به ندرت تغییر می کند، گزینه ی روزانه مناسب نیست. در این سناریو، گزینه ی سالانه واقعی تر است. گزینه های همیشه، ساعتی، روزانه، هفتگی، ماهانه، سالانه، و هرگز در این بخش وجود دارند.

به یاد داشته باشید، همیشه بررسی ها به صورتی که انتخاب کرده اید دقیق نخواهد بود، انتظار نداریم که رباتها مانند ساعت، دقیق باشند.

 • اولویت

پیش تر به سطوح اولویت ارسال پرداخته ایم، اما این بخش به شما این امکان داده می شود که مطالبتان را از نظر سطح اهمیت رتبه بندی کنید. شما همچنین باید مقادیر حداکثر و حداقل پست های وبلاگ را مشخص کنید.

صفحه اصلی سایت شما احتمالا مهم ترین صفحه شماست – بنابراین به آن حداکثر نمره ۱ را بدهید. صفحات استاتیک و پست های وبلاگ متداول به احتمال زیاد رتبه ی بعدی اهمیت را برای شما داشته باشند، بنابراین به آن ها نیز نمره ی ۰ را بدهید.

فقط به یاد داشته باشید: به محتوای بی اهمیت نمره ی بسیار زیاد ندهید. تعیین سطح اولویت از مسائل بسیار مهم می باشد.

افکار نهایی

در این مقاله با نگاهی دقیق به بررسی نحوه ی پیکربندی افزونه ی نقشه ی سایت XML گوگل پرداختیم. این افزونه رایگان است و بسیار محبوب است – و در مخزن وردپرس دارای امتیاز بالایی می باشد. که احتمالا به دلیل قابلیتهای ارزشمند افزونه ی نقشه ی سایت XML و راه اندازی بسیار ساده این افزونه می باشد.

یکی از نقاط قوت این افزونه این است که تنظیمات پیش فرض مناسبی دارد. این به این معناست که می توانید به سادگی آن را نصب کنید و بدون این که تنظیمات پیکربندی آن را تغییر دهید از آن استفاده کنید. با این حال، این افزونه دارای تنظیمات متفاوتی است، بنابراین شما می توانید نقشه سایت خود را به میل خود تغییر دهید.

به طور کلی، یک افزونه ی واقعا استثنایی – و مسلما یکی از بهترین افزونه های نقشه سایت وردپرس می باشد.

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.